Nová španělská vláda plánuje šetřit, trhy zatím nepřesvědčila

Na evropskou krizi doplatila další vláda. Také voliči v problémy zmítaném Španělsku totiž o víkendu odstavili od moci dosud vládnoucí socialisty, a svěřili zemi do rukou středopravicové Lidové strany. Podle dostupných výsledků získala dokonce v parlamentu absolutní většinu. Čeká se, že ihned po převzetí moci zavede drastická úsporná opatření, jejichž cílem bude odvrátit 'řeckou' hrozbu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr španělské Lidové strany Mariano Rajoy

Lídr španělské Lidové strany Mariano Rajoy | Zdroj: Reuters

Trhy na novou španělskou vládu ale reagovaly nepřesvědčivě.

Důvodem je podle analytika GE Money Bank Petra Gapka fakt, že španělští lidovci zatím nejsou v úsporných opatřeních příliš konkrétní.

„Trhy vyžadují jasné kroky a nestačí už jen říct, že s problémem se bude něco dělat, jako tomu třeba bylo před pár lety. Pokud tedy nezazní jasný plán, co udělat, a jaký to bude mít přesně dopad, pravděpodobně se optimismu nedočkáme,“ řekl ve Světě o osmé na Rádiu Česko Gapko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o osmé na Rádiu Česko byl analytik GE Money Bank Petr Gapko

Lidová strana je konzervativní, a podle Gapka se tak nedá čekat růst přímých daní pro firmy.

„Akční plán bude směřovat k podpoře podnikání, což může být určitá kombinace státních pobídek a daňových úlev. Pokud by se to povedlo, mohl by tento plán motivovat část Španělů k tomu, aby začali podnikat. Což by zase mohlo snížit nezaměstnanost," vysvětlil Gapko, ale zároveň dodal:

„Velká překážka k tomuto je ale současné ekonomické zpomalení v Evropě, které by mohlo rozmach podnikání ve Španělsku velmi zpomalit nebo zastavit.“

Lídr lidovců Mariano Rajoy slibuje, že v příštím roce stlačí deficit rozpočtu na 4,4 procenta HDP. Podle Gapka ale hrozí, že tím srazí ekonomiku opět do recese.

„Deficit na 4,4 procentech HDP je pěkné číslo, ale bohužel zatím vůbec není známo, jak konkrétně toho chce budoucí španělský premiér dosáhnout," zmínil Gapko a doplnil, že v současné době je pro Španělsko velmi důležitá akceschopná vláda s nadpoloviční podporou v parlamentu.

„To velmi zjednoduší prosazování finálních reforem, ať už budou vypadat jakkoliv.“

Gapko věří, že pokud nová vláda Španělska, ale třeba i Řecka a Itálie, přijde s rozumnými plány, trhy povolí sevření těchto ekonomik. Státy tak budou schopny uskutečnit své plány.

Roman Chlupatý, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme