Nové sankce proti Íránu se na ceně ropy zatím neprojevily

Tlak na Írán se stupňuje. Amerika, Kanada a Británie oznámily nové sankce, jejichž cílem jsou zejména finance a energetika. Velké společnosti, které pomáhají ropnému a nebo petrochemickému sektoru v Íránu, tak napříště budou čelit výraznějším limitům a trestům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené státy oznámily nové sankce proti Íránu

Spojené státy oznámily nové sankce proti Íránu | Zdroj: Reuters

Teherán na to zareagoval varováním, že by jakýkoli výpadek v dodávkách ropy z Íránu měl pro svět citelné následky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vliv protiíránských sankcí na cenu ropy komentoval ve Světě o deváté analytik společnosti Colosseum Petr Čermák

Američané oznámili nové sankce v noci na dnešek. Cenou ropy Brent to výrazně nepohnulo, barel se nadále drží kolem 107 dolarů.

Že oznámené sankce krátkodobě vliv na cenu ropy nemají, potvrdil ve Světě o deváté analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

„Cílem sankcí ani není nějaké okamžité omezení dodávek íránské ropy na trh. A vzhledem k velikosti Íránu jakožto dodavatele by to ani nebyl za současné situace moc dobrý nápad; Írán je čtvrtým největším producentem ropy na světě a druhým největším producentem v rámci kartelu OPEC,“ poznamenal Čermák.

Zastaralé technologie by se podepsaly na těžbě

V dlouhodobém horizontu by nicméně nové sankce proti Íránu mohly cenu ropy zvednout. Jsou totiž zaměřeny právě na ropný a petrochemický průmysl, respektive společnosti, které pomáhají jeho chodu a modernizaci.

„Když se podíváme, tak dosud sankce omezovaly podnikání zahraničních subjektů, to znamená ropných firem v Íránu. Ale nyní ty nové sankce zakazují i dodávky zboží, služeb a hlavně technologií íránskému ropnému průmyslu. A to by se v dlouhodobém horizontu mohlo projevit.“

„Největší problém jsou hlavně technologie, protože íránský ropný průmysl bude zastarávat a bude mít problémy s modernizací a nahrazováním starých zařízení. A to by se samozřejmě v dlouhodobém horizontu mohlo negativně odrazit na úrovni těžby,“ vysvětlil Čermák.

ČTĚTE TAKÉ: Írán je prý připravený vzdorovat i novým sankcím

Naopak zcela okamžitě by se podle něj na ceně ropy projevil případný náhlý útok na íránská jaderná zařízení, o němž se spekuluje.

„Dá se očekávat, že cena ropy by vystřelila o několik dolarů, možná i desítek dolarů. Záleželo by samozřejmě na vývoji konfliktu a celkovém výpadku produkce,“ konstatoval analytik.

Roman Chlupatý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme