Novela zákona o DPH může zrovnoprávnit elektronické a papírové doklady

Vláda bude projednávat novelu zákona o dani z přidané hodnoty. Díky tomu by se mohl změnit například způsob odevzdávání daňových přiznání a došlo by i na zrovnoprávnění elektronických a papírových dokladů. Diskutovat se bude i o možném dalším zdražení cigaret v rámci novely zákona o spotřebních daních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daňové přiznání | Foto: Tomáš Adamec

„Novela přináší mnoho legislativně-technických změn, tedy zpřehlednění ustanovení zákona, nové definice. Především ale zavádí některá ustanovení, která máme povinnost zavést z hlediska harmonizace a zavedení směrnic a nařízení Evropské unie,“ vysvětluje senior manažerka ve společnosti PwC Petra Šafková.

Mezi takové změny patří například nová pravidla pro fakturaci, tedy pro vystavování a archivaci faktur. Zásadní je především zrovnoprávnění elektronických a papírových dokladů. Pravidla budou pro obě varianty stejná, bude možné je vzájemně mezi sebou převádět.

„Plátce daně bude muset zajistit, aby tyto doklady bylo možné identifikovat v celém jejich životě, od vystavení až po konec archivace, aby bylo možné určit, kdo je vystavil, a aby byly čitelné pro správce daně, protože ten potřebuje doklady kontrolovat,“ říká Petra Štafková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byla senior manažerka ve společnosti PwC Petra Šafková

Daňové přiznání plátců DPH by nově mělo probíhat elektronicky. Povinnost budou mít všichni plátci DPH kromě fyzických osob, které budou mít obrat do 6 milionů korun za předcházejících 12 kalendářních měsíců.

„Mnoho jiných dokladů a hlášení bude třeba podávat elektronicky, včetně registrace k dani z přidané hodnoty. Takže toto zasáhne i malé podnikatele,“ upozorňuje Petra Štafková.

Důvodem k tomuto kroku má být menší počet daňových úniků. Podle důvodové zprávy k zákonu by se měla zrychlit a zjednodušit kontrola správcem daně, tedy zda nedošlo k nějakému riskantnímu chování nebo úniku daně.

Zvýšená sazba DPH se vrátí na původní úroveň

Na začátku června poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrh na zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod, tedy na 15 a 21 procent. Opatření by mělo platit do roku 2015. Od roku 2016 by se měly sazby vrátit na původní hodnoty.

„Snížení sazeb DPH přijme každý rád, protože to vypadá, že na trhu bude levněji. Ale záleží samozřejmě na tom, jak jednotlivé podniky snížení daně promítnou do ceny svých výrobků a služeb,“ říká Štafková.

Podraží i cigarety

Kromě novely zákona o DPH vláda projedná také možnost úpravy zákona o spotřebních daních. Projednávaná novela zákona o spotřebních daních navazuje na povinnost, kterou má Česko od Evropské unie, tedy postupně zvyšovat sazby spotřební daně u cigaret.

Zvýšení bude provedeno ve dvou krocích, k 1. lednu 2013 a 1. lednu 2014, aby tolik nepromítlo do prodeje cigaret. Přepokládá se zdražení zhruba o dvě koruny za krabičku.

„Zvýšení se týká také tabáku ke kouření, u kterého by se spotřební daň za tyto dva roky měla zvýšit o 29 procent,“ upozorňuje Petra Štafková a dodává:

„To je velice zásadní a zasáhne to patrně hlavně nižší příjmové skupiny obyvatel. Možná se tak dá čekat i pokles počtu kuřáků.“

Tomáš Pavlíček, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme