Novoborský Crystalex rozjel novou výrobu. Práci díky ní získalo 150 lidí

V novoborském Crystalexu rozšířili výrobu. Pro sklářský gigant je to nutnost, protože poptávka je natolik vysoká, že se současnými čtyřmi linkami nedokáží uspokojit požadavky zákazníků. Další dvě se proto rozjely právě dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Crystalex - nové linky v provozu (v pozadí tavící vana) | Foto: Tomáš Mařas

V ohromné hale není skoro slyšet slova. Vedoucí automatické výroby Jiří Skřivan proto musí mít zvučný hlas.

„Tohle je tavicí vana V37,“ popisuje. Nová sklářská vana byla vysvěcená před necelým měsícem. Je tvořená žáromateriálem a taví se v ní sklo, které je poté přesouváno na výrobní linky, kde se tvaruje.

Linky už dnes řídí počítače, lidský dozor je ale nezbytný. Je třeba rozpoznat závady a reagovat na každou situaci, která vznikne.

Přehrát

00:00 / 00:00

V novoborském Crystalexu natáčel reportér Tomáš Mařas

Na novou tavicí vanu jsou napojené dvě nové linky. Chystá se i zprovoznění třetí, ta by měla začít vyrábět sklo v srpnu.

Díky novým linkám zaměstnal Crystalex zhruba sto padesát lidí. Nejde jen o obsluhu strojů, se zvýšením výroby byli přijímáni pracovníci také například do manipulace.

Po krachu Crystalexu v roce 2008, kdy přišlo o práci kolem 1700 lidí, získal sklářský gigant nový majitel. Ten od té doby obnovil výrobu a nadále rozšiřuje provoz.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme