Nový balík úspor má Rakousku přinést 40 miliard eur do 8 let

Rakouské vládě chybí 40 miliard eur a hodlá proto šetřit. Novým úsporným balíkem má kabinet částku získat do roku 2020.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurová bankovka | Foto: Free Digital Photos

Je to snad poprvé, kdy se tradiční velká koalice sociálních demokratů s lidovci na něčem zásadně shodla. Nikdo si ale zatím netroufá prohlásit, že je to cíl, do kterého zemi její vláda skutečně přivede.

Klíčovou otázkou je, koho šetření postihne. V tom už vládní kabinet není tak jednotný a už vůbec ne jednotlivé spolkové země. Každá má velké kompetence, o které nechce přijít.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystaném šetření v Rakousku informovala zpravodajka ČRo Marie Woodhamsová

Přichází chvíle velkých škrtů v silně rozbujelé administrativě. Je třeba provést reformu školství a zdravotnictví. Malé nemocnice na venkově přebudovat na pečovatelské domy.

Největší úspory nastanou, podaří-li se důchodová reforma. Rakousko je totiž rájem mladých důchodců. Úsporný balík počítá se zvýšením věku pro odchod do penze a hlavně velkým omezením invalidních důchodů.

Rakousko bylo a je zemí úředníků. Příliš drahý aparát je nutno omezit stejně jako nepřehlednou džungli různých fondů podpor, které lze snadno zneužívat.

Lidé šetření chápou

Vládní sociální demokraté a lidovci a z velké části i opoziční Zelení jsou pro brzdu dluhu zhruba v navrhované podobě.

Běžní lidé chápou, že se musí šetřit, zatím ale neprojevují přílišnou důvěru v tento zázračný balík úspor. Obávají se spíše zdražování na každém kroku.

Většina souhlasí s návrhem sociálních demokratů zavést takzvanou daň z bohatství. To zatím lidovci odmítali.

Marie Woodhamsová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme