Nový film Ridleyho Scotta se bude natáčet v Česku. Filmaři v zemi utratí stovky milionů korun

Skoro miliardu korun chce v České republice utratit oscarový režisér a producent Ridley Scott. Víc jak 550 milionů při tom padne na služby a výrobky českých firem. Ridley Scott je autorem takových kasovních trháků, jako je Blade Runner, Legenda, Hannibal, Vetřelec nebo Gladiátor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamera | Foto: Tomáš Adamec

Chystaný film Dítě 44 má vyprávět příběh masového vraha dětí v Rusku během krutých Stalinových dob.

Inspiroval se případem Andreje Čikatila, který během dvaceti let brutálně ubil více než padesát dětí a žen. Části těl obětí dokonce vařil a jedl. Skončil na popravišti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystaném filmu i filmových pobídkách mluvila na Radiožurnálu redaktorka ČRo Jitka Hanžlová

Film bude režírovat švédský rodák Daniel Espinosa, jednu z hlavních rolích hraje Gary Oldman. Ridley Scott je producentem.

Co se lokalit pro natáčení týká, v úvahu přicházejí Barrandovské ateliéry a okolí Prahy, ale také Ostrava a Vítkovice.

Zahraniční štáby do České republiky však nelákají jen zajímavé lokace, důležitý je také program finančních pobídek. Ten umožňuje vracet producentům desetinu nákladů na zahraniční herce a členy štábu a pětinu z peněz utracených za nákup výrobků a služeb. Zahraniční štáby v Česku vydávají peníze za natáčení, ubytování, restaurace, dopravu a pronájmy lokací.

Na program filmových pobídek letos vláda vyčlenila půl miliardy korun.

Podle Ludmily Klausové z České filmové komory jsou finanční pobídky pro filmaře stále důležité. „Ten fakt, že ty pobídky byly zavedeny, že tím Česká republika dala najevo, že považuje filmový byznys za zajímavý, způsobil opravdu velkou poptávku. Ta poptávka je velká, a ty roky před tím jsem to nezažila,“ poznamenala Klausová.

Pokud bude tým Ridleyho Scotta v České republice spokojený, dá se čekat i zájem dalších produkcí.

Už teď však do Česka míří i další zahraniční štáby; a s nimi i peníze. Například seriál BBC s názvem Mušketýři plánuje v České republice utratit 230 milionů korun. Nebo dánský seriál 1864 přes 210 milionů korun.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme