Nový ministr financí by chtěl vstoupit do EMU do osmi let

Pokračovat spolu s centrální bankou v boji proti nepřiměřeně silné měně, ale také tvrdší potírání daňových úniků - to jsou některé z priorit, které dnes představil nový ministr financí Bohuslav Sobotka. Dále si dal za cíl snížit rozpočtový schodek a přijmout jednotnou evropskou měnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

"První je příprava reformy veřejných financí jako klíčový úkol Ministerstva financí. Druhým úkolem, který s tím prvním částečně souvisí, je otázka dořešení transformačního dědictví, to znamená nákladů, které vznikly v rámci procesu transformace, který byl zahájen v české ekonomice po roce 1989. Třetí prioritou je boj s daňovými úniky a modernizace celní a daňové správy. Čtvrtou pririotou, která je rovněž velmi aktuální z hlediska aktuálního měnového vývoje, je komunikace s Českou národní bankou v zájmu provázané fiskální a měnové politiky."

Snížit rozpočtový schodek a přijmout jednotnou evropskou měnu - i taková jsou přání, která chce do praxe převést nový ministr financí Bohuslav Sobotka. Jak dnes uvedl, korunu by mělo euro nahradit do roku 2010. "Pokud jde o otázku připojení k jednotné evropské měně euro, v tuto chvíli skutečně říkám ano, je to naše priorita, je to hlavní důvod, proč v tuto chvíli usilujeme o to, aby byla dosažena shoda na reformě veřejných rozpočtů, aby vláda přijala jasnou strategii snižování rozpočtového schodku v příštích letech, a naším cílem - a my se domníváme, že by to mohlo být reálnou ambicí - je, aby se Česká republika připojila k jednotné evropské měně před rokem 2010."

Sobotka chce také zvýšit komfort pro plátce daní a zjednodušit daňová přiznání. Na druhé straně se prý dočkáme tvrdšího postihování daňových úniků. "Připravíme návrh, který se bude týkat omezení bezhotovostních plateb. Připravíme návrh, který by měl zlepšit naši situaci v boji proti krácení tržeb. Dříve to byla myšlenka registračních pokladen, budeme znovu tuto myšlenku analyzovat v legislativních pracech. Předpokládáme některé další legislativní iniciativy, které by nám měly umožnit lepší a efektivnější boj a daňovými a celními úniky."

Markéta Kaclová, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme