Nový odhad ekonomického růstu je podle Svazu průmyslu realistický

Z nejnovější prognózy, kterou včera zveřejnilo ministerstvo financí, vyplývá, že letos může Česko postihnout recese a v příštím roce by měla česká ekonomika růst o 1,6 procenta. V předchozí predikci přitom počítalo s růstem domácího hospodářství o jedno procento větším.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek Špicar | Foto: Filip Jandourek

Ministerstvo vysvětluje korekci eskalací krize v eurozóně a zhoršeným výhledem našich hlavních obchodních partnerů, který s tím částečně souvisí. Jak dodává, problémy ekonomiky ovlivní i trh práce.

„Jsme rádi, že ministerstvo výhled zkorigovalo. Už na přelomu loňského srpna a září jsme na základě výhledu zakázek našich členských podniků upozorňovali vládu na to, že 2,5 procenta jsou v současné ekonomické situaci naprosto nereálná,“ upozorňuje viceprezident Svazu průmyslu Radek Špicar.

„Náš tehdejší odhad, který koneckonců potvrdilo i poslední poměrně reprezentativní dotazníkové šetření, které jsme provedli těsně před koncem roku 2011 mezi naší členskou základnou, potvrdilo, že nový zpřesněný odhad ministerstva financí je o mnoho realističtější.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Viceprezident Svazu průmyslu Radek Špicar komentoval ekonomickou prognózu ve Světě o osmé

Za hlavní neznámou analytici ministerstva považují další vývoj v eurozóně. Všechny odvětvové průmyslové svazy se však shodly, že situace nevypadá tak špatně, jak ještě před několika měsíci vypadala, a že nikdo nečeká tak dramatický pokles ekonomiky jako v roce 2008.

Existuje ale celá řada dalších rizikových faktorů. „Firmy se obávají ztížené možnosti dostat se k exportním úvěrům a pojistkám kvůli tomu, co se děje na finančních trzích. To je velký problém – kdyby se zopakoval takzvaný ‚credit crunch‘, kterým jsme si prošli v roce 2008, mělo by to na výkonnost českých podniků velmi negativní vliv,“ varuje Špicar.

Firmy se také obávají nárůstu cen energií. Česká ekonomika je vůbec nejprůmyslovější ekonomikou v celé evropské sedmadvacítce a její energetická náročnost je poměrně vysoká.

Podle Špicara bude hodně záležet na třetích trzích: „Jedním z už realizovaných protikrizových opatření je diverzifikace exportních portfolií našich exportérů. Tedy stěhování z tradičních evropských trhů na trhy mimoevropské. Bude tedy záležet na tom, jak se v tomto a příštím roce bude dařit Rusku, Indii, Číně, ale i některým zemím Latinské Ameriky.“

Opatrnost a nejistota budou podle ministerstva držet míru nezaměstnanosti v Česku na současných vysokých úrovních.

„I to se potkává s naším očekáváním. Firmy jsou stále velmi opatrné, nechystají se nabírat nové zaměstnance. Ale také nechtějí propouštět, což je pozitivní zpráva. Na druhou stranu očekáváme, že nezaměstnanost mírně poroste, ta čísla se podle našich výpočtů pohybují okolo jednoho procenta,“ dodává Špicar.

Tomáš Pavlíček, Roman Chlupatý, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme