Nový systém tarifů by řadě domácností zdražil elektřinu. Podle Sobotky je špatný

Nový systém tarifů pro platbu elektřiny by mohl znamenat zdražení až pro 38 procent domácností a většinu podnikatelů s malou spotřebou. Vyplývá to z analýzy ministerstva průmyslu, o kterou požádal premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Ten reagoval na návrh Energetického regulačního úřadu (ERÚ), podle kterého by se část ceny za elektřinu od roku 2017 počítala podle kapacity jističe. To by podle Sobotky přineslo řadu rizik.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Energie pod kontrolou dluží více než čtyřem stovkám subjektů (ilustrační foto)

Energie pod kontrolou dluží více než čtyřem stovkám subjektů (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

„V návrhu se snižuje motivace šetřit, z hlediska odběru elektrického proudu. Paradoxně by mohlo docházet k tomu, že se v rámci systému plateb budou přesouvat finanční prostředky od chudších k bohatším. Takže je tu celá řada problematických míst a podle mého názoru je potřeba, aby ERÚ komplexně analyzoval dopad na všechny domácnosti a také na podnikatele,“ říká Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový systém tarifů pro platbu elektřiny, který navrhl ERÚ, by znamenal zdražení pro řadu domácností. Více s ministrem průmyslu Janem Mládkem

Ministři průmyslu a práce musí v co nejbližší době o možných dopadech nového systému tarifů informovat vládu.

Z analýzy ministerstva průmyslu podle šéfa resortu Jana Mládka vychází, že nebylo věnováno dostatečnému úsilí sociálním dopadům:

„ERÚ, který se obrátil na soukromou firmu, se především zajímal o to, jak to dopadne na velkospotřebitele nebo větší distributory, a nikoli na domácnosti a jaké to bude mít sociální dopady. Což je něco, co vláda nemůže ze zřetele pustit.“

Ministryně práce Michaela Marksová z ČSSD upozorňuje, že lidé, čerpající dávky na bydlení, použijí až 60 procent k pokrytí nákladů na energie:

„Jestli by ke změně došlo tak, jak je teď navržená, tak by se to pravděpodobně ještě zhoršilo. Odrazilo by se to v růstu sociálních dávek. Na druhé straně by to velice nepřiměřeně zasáhlo jednotlivce nebo domácnosti, které jsou těsně nad příjmovou hranicí. To jsou lidé, kteří nedosáhnou na dávky na bydlení, ale jenom proto, že převyšují hranici o relativně malý příjem. A ti by to odnesli nejvíc.“

Materiál, který ministři připraví, dostane i Energetický regulační úřad. Ten aktivity kabinetu vítá. Návrh tarifů připravil na základě vládní energetické koncepce a už loni upozornil na to, že ke zdražení u některých domácností může dojít.

„Když jsme loni v listopadu zjistili, že by to mohlo přinést negativní důsledky pro řadu domácností, tak jsme nařídili veřejný konzultační proces. Jsme velmi rádi, že v tom chce být vláda aktivní, protože jsme je sami oslovili a vnímáme to jako velkou podporu,“ vysvětluje mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Změny tarifního systému se týkají takzvaných regulovaných cen. ERÚ je každoročně stanovuje. Zahrnují například platby za přenos a distribuci. Šéfka ERÚ Alena Vitásková už dřív řekla, že nové tarify by mohly vydržet deset až patnáct let. Platit by měly od příštího roku.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme