Nový vlastník Aera zváží ukončení výroby L-159 ve Vodochodech

Výroba letadel L-159, která je součástí vojenského výrobního programu Aera Vodochody, možná skončí. Nový majitel Aera, investiční skupina Penta, má totiž o reálnosti už dojednaných kontraktů na prodej L-159 vážné pochyby. Budoucnost naopak vidí v produkci částí leteckých strojů v rámci mezinárodních kooperačních projektů a také v opravách starších typů letadel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

L-159 nad mraky | Foto: Jan Kouba

Z vodochodské letištní dráhy chce Penta vybudovat druhé mezinárodní letiště v Praze, i když pochopitelně daleko menší, než je ruzyňské. "Chceme postupně vystavět ve Vodochodech další letiště, které by bylo blízko Prahy. Vidíme to hlavně tak, že by mělo nabízet své služby nízkonákladovým a charterovým přepravcům," potvrdila Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu mluvčí Penty Jana Studničková.

Stavbu letiště slibuje Penta konzultovat s místními samosprávami okolních obcí, aby se pokud možno vyloučily negativní dopady provozu letiště na lidi v jeho blízkosti. Analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka k tomu dodává: "Předpokládám, že letiště nebude vystavěno ze dne na den. Bude to trvat několik let, možná pět nebo deset. Také moderní pokrok půjde dopředu a hlučnost letadel by se měla v dlouhodobém hledisku snižovat. Věřím, že vodochodské letiště nebude takovým problémem."

Prodej Aera Vodochody firmě Oakfield z investiční skupiny Penta za téměř 3 miliadry korun schválila včera večer vláda Mirka Topolánka. Druhá nejvyšší nabídka konsorcia PPF a J&T byla o 1,2 miliardy korun nižší. Proč se vláda rozhodla prodat Aero právě společnosti Oakfield, vysvětlil premiér Mirek Topolánek.

"Tam žádné dobré řešení neexistovalo. Zvolili jsme řešení, které zamezuje konkurzu a pokračuje v intencích rozhodnutí té minulé vlády. Tato vláda nemá mandát na to, aby činila nějaká zásadně jiná rozhodnutí. Jsme si vědomi všech rizik tak, jak si jich byla vědoma ta minulá vláda. Pokládáme tento krok za tu cenu za přijatelný a přijatelná rizika pro český stát po tom všem, co se v Aeru Vodochody v uplynulých letech stalo," řekl Topolánek.

Vít Dvořák, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme