O českou energetiku se uchází EdF i Enel

Stát se napodruhé pokouší prodat elektrárenskou společnost ČEZ a šest distribučních firem. Oba zahraniční zájemci potvrdili svůj zájem o státní podíl v ČEZu a 6 distribučních firmách. Privatizační komise proto dnes projednala nabídky francouzské společnosti EdF a italsko-španělského konsorcia Enel/Iberdrola.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektrické vedení

Výši nabízené ceny ale mluvčí Fondu národního majetku Jana Víšková nesdělila. "Svou novou nabídku podaly oba investoři vyzvaní vládou, tedy společnosti EdF International a italsko-španělské konsorcium Enel/Iberdrola. Výsledek posouzení těchto nabídek privatizační komisí bude podkladem pro jednání vlády, která se tímto bodem bude zabývat v nejbližším možném termínu." Nejbližší zasedání kabinetu je tuto středu v 10 hodin. Výběr strategického investora do elektroenergetiky však zatím do programu zasedání oficiálně zařazen nebyl.

Mluvčí Fondu národního majetku Jana Víšková ale už předtím řekla, že obě firmy musí zájem o státní podíl v elektroenergetice vyjádřit minimálně 200 miliardami korun. "Nabídky v prvním kole privatizace totiž neodpovídaly očekávání vlády." Podle neoficiálních informací ale ani jedna z firem takovou finanční nabídku nepodala. Pokud tuto částku žádný z investorů nenabídne, vláda tendr podle premiéra Miloše Zemana zruší.

Odborníci označují částku 200 miliard korun, kterou požaduje vláda, jako nereálnou. Podle analytika společnosti Wood and company Tomáše Karbana se reálná částka za český elektroenergetický sektor pohybuje okolo 150 miliard korun. "Nicméně je zde jistá šance, že některý ze dvou zbývajících kandidátů bude ochoten nabídnout až 200 miliard s tím, že ale předpokládám jistou formu splátkového kalendáře, kdy by potom současná hodnota, když by se oněch 200 muliard diskontovalo, byla v úrovni 150 miliard, které například nabízela v prvním kole firma Enel," uvedl Karban.

Markéta Kaclová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme