O druhý pilíř Češi příliš zájem nemají. Lidé nad 35 let mají čas na rozmyšlenou jen dva týdny

Lidé starší třiceti pěti let už mají jen dva týdny na to, aby vstoupili do druhého pilíře důchodového spoření. Od července už si v těchto fondech mohou ukládat peníze jen mladší ročníky. Podle posledních zveřejněných odhadů mělo o tuto formu spoření zájem zhruba 32 tisíc Čechů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Ladislav Bába

Josefu Grešovi je čtyřicet tři let a plánuje, že si ve druhém pilíři uspoří na stáří. V těchto dnech si proto vybírá fond, do kterého vstoupí.

„Protože demografická situace u nás je, jaká je, tedy až já dosáhnu důchodového věku, tak těžko budu moct počítat se státním důchodem a tohle je jeden ze způsobů, jak si na něj ušetřit,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do 2. pilíře důchodového spoření zatím vstoupilo jen 32 tisíc lidí. Češi o tuto formu nemají příliš zájem. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Petra Benešová.

Důchodové spoření ve druhém pilíři lidem umožňuje, aby získali tři procenta sociálního pojistného od státu na soukromý účet, pokud si k nim přidají další dvě procenta ze své hrubé měsíční mzdy. Výhodnější je spoření minimálně na dobu deseti let a to hlavně pro mladší ročníky.

„Čím jste mladší, tím se hranice měsíčního příjmu, která je rozhodná pro to, aby pro vás bylo výhodné vstoupit, snižuje. Takže pro lidi, kterým je kolem 20 nebo 25 let, je to někde okolo 13,5 tisíce. Pro lidi, kterým je kolem 50 let, už to bude někde v řádu okolo 30 či 40 tisíc. To znamená, že pro lidi, kteří vstoupili ve dvaceti, může být ten zisk relativně velký,“ konstatuje ekonom Jiří Šatava z institutu CERGE.

Například třicetiletý muž s platem čtyřicet tisíc hrubého by na penzi dostal od státu podle odhadů zhruba osm tisíc korun. V případě, že si bude spořit do fondu, který nebude na trzích příliš riskovat, na stáří získá více než třináct tisíc korun.

Druhý pilíř se otevřel na začátku ledna a zatím o něj nebyl velký zájem. Podle Swiss Life Penzijního barometru, který měsíčně mapuje zájem Čechů o vstup do druhého pilíře, chce touto formou spořit zhruba sedm procent lidí.

„V tom produktu ve druhém pilíři existují určitá omezení, která lze chápat jako negativa nebo proti vstupu. Pokud vstoupím do druhého pilíře, tak jsem zavázán setrvat až do důchodového věku,“ vysvětluje Jan Macek ze společnosti Swiss Life Select, co Čechům vadí na druhém pilíři.

Podle květnového barometru by zájem o druhý pilíř vzrostl, kdyby do něj lidé mohli kdykoli vstoupit i vystoupit. Do fondů by si tak ukládalo peníze 36 procent aktivní populace.

Petra Benešová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme