O možných manipulacích se sazbou LIBOR věděli Američané už v roce 2007

Americká centrální banka neochotně přiznala, že o manipulacích s britskou bankovní sazbou LIBOR věděla už před pěti lety. První informace o tom, že banky podvádějí, aby vypadaly silnější, než ve skutečnosti jsou, měla už v roce 2007.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankovní ústav Barclays v Londýně | Zdroj: Reuters

Na veřejnost se ale skandál dostal až poté, co banka Barclays dostala rekordní pokutu přesahující 9 miliard korun. Skandál bude prošetřovat zvláštní komise a není vyloučené, že platit budou nakonec muset i další banky.

Newyorská federální rezervní banka měla informace o možných podvodech už v roce 2007. Informace se šířily dál a v dubnu 2008 dokonce tehdejší šéf amerického FEDu a dnešní ministr financí v Obamově vládě Timothy Geithner svolal zvláštní schůzku.

V Británii má „profesionalitu a etické standardy bankéřů“ prošetřit speciální komise. Tu mají tvořit členové obou komor parlamentu. Podle mluvčího premiéra Camerona budou mít všechny „potřebné pravomoci a zdroje“.

Labouristický poslanec John Mann, který se do komise nedostal, ale tvrdí, že skutečným úkolem je všechno zakamuflovat. Personální složení komise přitom posvětil i předseda jeho vlastní strany Ed Miliband.

Jiří Hošek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme