O Nepál se zajímají i české firmy, před byznysem má teď ale přednost pomoc

O Nepál se zajímají nejenom turisté, ale i české firmy. Nejvíc se do Nepálu vyvážejí auta, naopak nepálské podniky zásobují českých trh hlavně textilem. Před ničivým zemětřesením uzavřely české firmy s Nepálem řadu kontraktů. Podle podniků se teď může řada z nich zastavit, jak ale říkají, nejdůležitější je nyní urychlená pomoc celé zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun L 410 z Kunovic - ilustrační foto | Foto: Aircraft Industries

Loni se český vývoz do Nepálu výrazně zvýšil, a to skoro na 8 milionů dolarů, tedy téměř 200 milionů korun. Skokově narostl díky jednomu lukrativnímu kontraktu.

„Protože se podařilo vyvézt letadlo L 410 v hodnotě téměř pěti milionů dolarů pro nepálskou společnost Goma Air, která s ním vozí turisty na obhlídku Mount Everestu,“ vysvětlil ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD. Letadlo do Nepálu dodala firma Aircraft Industries.

Nepálský podíl na celkovém českém exportu je ale stále velmi malý. Český vývoz do Nepálu pak tvoří hlavně dodávky aut. Dominantní je v tomto ohledu mladoboleslavská Škoda Auto, která začala na nepálský trh dovážet před 7 lety.

Nepálci žijí z cestovního ruchu. Věří, že turisty zemětřesení neodradí

Číst článek

Jen málokterý Nepálec si ale auto může dovolit. Průměrná denní mzda se v zemi v přepočtu pohybuje v rozmezí 30 až 60 korun. „Škoda prodá v Nepálu ročně několik desítek vozů,“ říká mluvčí Škoda Auto Tomáš Kubík.

Na nepálském trhu by mohly uspět české firmy uspět například ve strojírenství. Nepálské podniky mají zájem o stroje vyrábějící oděvy. Klíčová je i energetika, konkrétně výstavba vodních elektráren.

Zemětřesení zničilo v Nepálu 750 tisíc domů, další čekají na verdikt statiků

Číst článek

Nepálci do Česka vozí hlavně textil. Před krizí v roce 2008 hodnota tohoto dovozu dostáhla téměř dvou milionů dolarů.

Naprosto zásadním příjmem pro Nepálce je turistika. Ročně navštíví Nepál 300 tisíc turistů z celého světa. Povolení k výstupu na Mount Everest v řádech tisíců dolarů shání každý rok stovky horolezců.

Po dvou ničivých zemětřeseních, při kterých zemřelo přes 8500 lidí a otřesy zcela zničily 756 tisíc domů, teď ale nemůže být řeč o klasickém byznysu. Česko naopak usiluje o co nejrychlejší pomoc celé zemi. Nepál je jednou z nejchudších zemí světa a každá investice s přidanou hodnotou je pro ni naprosto zásadní.

Nepál | Foto: Jaromír Marek

mkp, Jan Beneš, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme