O peníze z takzvaného Junckerova balíčku mají zájem už čtyři české projekty

Evropská investiční banka otevřela v Praze novou pobočku. Kanceláře má už v 19 zemích Evropské unie a svoji pozici chce do budoucna posílit ve všech členských zemích. Banka mimo jiné spravuje Evropský fond pro strategické investice, který je nástrojem takzvaného Junckerova balíčku. Právě z něj Česko využívá podporu pro financování malých podniků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská investiční banka | Foto: European Commission Audiovisual service

Díky fondu se jen do konce loňského roku podařilo vytvořit investice za 50 miliard eur. Během tří let by měl uvolnit až šestinásobek. Zájem je hlavně v energetice, dopravě nebo třeba ve zdravotnictví, dodává eurokomisařka pro spravedlnost a rovné příležitosti Věra Jourová:

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropská investiční banka otevřela v Praze novou pobočku. O tom, jaký to může mít vliv na tok financí z EU natášela Zuzana Švejdová

„Cílem fondu je uvolnit v následujících třech letech na nové investice v oblastech, které mají pro hospodářství EU strategický význam, alespoň 315 miliard eur. Díky fondu může Evropská investiční banka rychle reagovat na nedostatek financí v oblastech, kde jsou alternativní zdroje financování vzácné, nebo dokonce nedostupné. Tyto peníze mají posílit růst a vytvořit pracovní místa v celé EU, včetně České republiky.“

Peníze z investičního balíčku má schváleno už více než 40 projektů - hlavně v zemích západní Evropy. Výjimkou ale není ani Finsko, Chorvatsko nebo třeba Slovensko.

O financování mají zájem i čtyři české projekty. Jen pro příklad - v Irsku už využili fond k výstavbě čtrnácti zdravotnických center, ve Španělsku šly peníze na vývoj biologických léků z krevní plazmy a třeba v Dánsku se peníze použily na stavbu větrných elektráren.

Hodnota projektů se pohybuje od 140 milionů do dvou miliard eur. Podle ministra financí Andreje Babiše z Hnutí ANO má v Česku fond sloužit hlavně pro účely malých firem.

„Ty peníze, ten balíček a ty možnosti investovat mají sloužit hlavně pro naše malé a střední firmy. Ty, které nenacházejí adekvátní financování u našich komerčních bank,“ uvádí ministr.

Podle předsedy Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka ale Česko zatím pomoc dostatečně nevyužilo:

„Několik miliard korun se skutečně už vyčerpalo. V každém případě se u nás čerpají jen zlomky. Tam, kam se očekávalo, že to půjde, tedy právě pro malé a střední firmy, tak to zatím jaksi nenastává. To, co my jsme očekávali, že to půjde na financování rizikových projektů, na rozvoj infrastruktury, na vysoce inovativní projekty, do komplikovaných regionů atd., tak to ve skutečnosti není.“

Od dotací k úvěrům

Podle Věry Jourové je teď otázkou, jak si Česko s úvěrovou politikou poradí:

„To, co se dnes bude dít v rámci Junckerova balíčku, to bude důraz na úvěry. V zemi, která je naladěna na granty a na dotace. Bude skutečně velký tlak na to, aby se od dotací přešlo k úvěrům.“

Přesnější představu o konkrétních projektech má přinést Evropský portál investičních projektů. Investoři tu uvidí, jaké možnosti a v jakých lokalitách jsou k dispozici.

Větší podporu a poradenství ohledně evropských peněz má v Česku zajistit i nově otevřená pobočka Evropské investiční banky. Ta mimo jiné spolupracuje na velkých projektech na úrovni státu. Jejími důležitými partnery jsou ale i regiony, kde banka pomáhá například při zlepšování dopravní infrastruktury.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme