O penzijní pojištění je zájem. Fondy letos přijaly až 400 tisíc nových klientů

V posledních týdnech si nebývale hodně lidí zařizuje nebo mění penzijní připojištění. Od příštího roku se totiž mění podmínky pro získání státního příspěvku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze - české bankovky

Peníze - české bankovky | Foto: Ladislav Bába

Podle stávajících podmínek může klient penzijního fondu získat státní příspěvek už při měsíční úložce 100 korun.

Od příštího roku ho ale získají pouze ti, kteří budou spořit alespoň 300 korun měsíčně.

Ovšem v případě, že lidé budou spořit tisíc korun měsíčně, navýší se jejich státní příspěvek až na 230 korun - proti nynějším 150 korunám. Těch 230 korun je maximální výše státního příspěvku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových pravidlech penzijního pojištění hovoří redaktorka Jitka Hanžlová

Nová pravidla pro fungování penzijních fondů budou platit bez ohledu na to, zda bude schválen druhý pilíř penzijní reformy. Změny se týkají totiž systému, který už teď funguje.

Pokud má někdo penzijní připojištění už letos, bude se moci příští rok rozhodnout, zda mu víc nevyhovují fondy podle nových pravidel, a bude moci přestoupit do nového fondu. Nebude však moci vstoupit do fondů, které budou fungovat podle letošních pravidel.

V nových fondech nebude nárok na výsluhovou penzi. Podle současných pravidel si lidé mohou vybrat polovinu peněz po 15 letech spoření. Pozůstalí mají nárok na penzi, pokud jsou ve smlouvě uvedeni jako dědicové.

Fondy také garantují nezáporné zhodnocení. Nový typ fondů může mít vyšší výnosy, ale může se stát, že se dostane vklad do minusu. Státní příspěvek budou mít oba typy fondů stejný.

Lidé se letos musí rozhodnout do konce listopadu, protože uzavřená smlouva je platná od prvního dne následujícího měsíce. Takže kdyby se někdo rozhodl až v prosinci, bude smlouva platná od nového roku a bude podléhat už novým podmínkám. Podstatné je, že ten, kdo penzijní připojištění vůbec nechce, nemusí si ho pořizovat.

Jitka Hanžlová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme