O práce ve státních lesích se uchází 67 firem

Do tendru státního podniku Lesy České republiky na prodej dřeva a lesní práce v příštím roce se hlásí 67 firem. Hodnota zakázek přesahuje dvě a půl miliardy. Dnes začalo otevírání obálek s nabídkami. Proti nynějšímu tendru mají ale námitky menší pily a také ekologové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vytěžené dřevo v lese | Foto: Fotobanka stock.xchng

Do tendru státního podniku Lesy ČR se hlásí všechny významné lesnické firmy. Vítěze vybere podnik na základě nabídnuté ceny a oznámí je do konce listopadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O současném tendru Lesů ČR mluvil na Radiožurnálu prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů Zdeněk Valný

Firmy soutěží o zakázky ve 108 lokalitách. Jednoroční tendr je východiskem ze stavu, kdy hrozilo přerušení práce v lesích po 1. lednu 2011.

Původní tendr na deset let v hodnotě 16 miliard byl totiž kritizován lesnickými firmami ale i ekologickými organizacemi. Lesy ho zrušily v květnu.Ani současný tendr se ale mnohým firmám nelíbí.

„Není tomu tak, že by měl každý stejnou šanci vyhrát zakázku. Například středně velké dřevozpracující společnosti, jako jsou pily, které nedisponují výrobními kapacitami v oblasti pěstební a těžební, se vůbec do tendrů nemohou přihlásit. Řešitelné je to pouze tím, že si nějakým smluvním vztahem zabezpečí externího subdodavatele z řad lesnických firem,“ říká prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů Zdeněk Valný.

„Podle předběžných neoficiálních informací, které mám k dispozici, zhruba tři čtvrtiny státního dříví skončí v rukou tří nebo čtyř velkých firem,“ varuje valný a dodává:

„Na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jsme v úterý poslali žádost na vydání předběžného opatření a součástí žádosti je i požadavek na zrušení tendru, který považujeme za netransparentní. Stejně tak považujeme za nevýhodný způsob prodeje dříví a máme celou řadu dalších výhrad ke kvalifikačním podmínkám. Pokud se svojí stížností neuspějeme, jsme připraveni si stěžovat u úřadů Evropské unie.“

Martin Pařízek, Jan Piroch, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme