O přežití Řecka budou rozhodovat ministři financí zemí eurozóny

Ministři financí států eurozóny budou večer v Bruselu na mimořádně svolané schůzce jednat, zda půjčit, nebo nepůjčit Řecku dalších 130 miliard eur. Posoudí, jestli jsou závazky hlavních řeckých politických stran k dalším rozpočtovým úsporám dostatečné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři financí zemí eurozóny na jednání v Bruselu | Zdroj: Reuters

Bez dalších škrtů a také dohody se soukromými věřiteli o odmazání většiny z řeckého státního dluhu, nemohou Atény s dalším záchranným balíkem od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu počítat.

Cílem schůzky ministrů financí zemí platících eurem je posoudit, jestli Řecko dělá dost pro nápravu vlastní ekonomiky a zaslouží si pomoc.

Od řecké vlády se čeká, že protlačí v parlamentu například snížení minimální mzdy z dnešních 750 eur o 20 procent. Dalším požadavkem je omezení nejvyšších důchodů, které přesahují 1200 eur měsíčně.

Veřejná správa má také zeštíhlet o několik tisíc úředníků. Předseda euroskupiny, lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, svolal schůzku na šestou večer.

Ministři mohou na rozhodnutí řecké vlády čekat déle, eurozóna i Řecko ale mají naspěch. Athény musejí 20. března splatit 14miliardový dluh. A to bez nového záchranného úvěru nezvládnou.

Pavel Novák, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme