O těžbě lithia v Česku chce australská firma jednat s novou vládou

Zájem australské společnosti Europen Metals Holdings o těžbu lithia na Cínovci trvá. Informoval o tom generální ředitel EMH Keith Coughlan.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžbou lithia by stát mohl získat na daních až 33 miliard (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Společnost podle Coughlana plánuje dostát závazkům memoranda, které podepsala začátkem října s ministrem průmyslu a obchodu Jiřím Havlíčkem z ČSSD. O projektu chce dál jednat s novou vládou.

Havlíček odmítá varování Babiše: Česku arbitráž kvůli memorandu o lithiu nehrozí

Číst článek

Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou vlastní právě australská společnost. S těžbou lithia by mohla začít v Krušných horách v roce 2022.

V Česku jsou asi tři procenta světových zdrojů lithia, naprostá většina je na Cínovci a malé množství na ložisku ve Slavkovském lese.

Kvůli memorandu o těžbě lithia, které je důležité při výrobě baterií, se čtyři dny před volbami sešla na mimořádné schůzi i Poslanecká sněmovna. Představitelé hnutí ANO a někteří členové KSČM totiž chtěli, aby lithium těžila nějaká česká, nejlépe státní firma a zisky z těžby zůstaly v České republice.

Linda Nguyenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme