O2 loni vydělala 5,3 miliardy korun. Akcionářům vyplatí 17 korun za akci

Telekomunikační firma O2 loni zvýšila čistý zisk o čtyři procenta na 5,3 miliardy Kč. Konsolidované výnosy vzrostly o 0,4 procenta na 37,5 miliardy Kč. Společnost to v úterý uvedla v tiskové zprávě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O2 Czech Republic a.s. | Foto: O2 Czech Republic a.s.

Představenstvo plánuje navrhnout na valné hromadě návrh na výplatu dividendy za rok 2016 ve výši 17 Kč na akcii. To představuje 98 procent čistého nekonsolidovaného zisku, což je v souladu se záměrem vyplatit 90 procent až 110 procent profitu. Kromě toho plánuje navrhnout rozdělení části emisního ážia ve výši čtyři Kč na akcii.

"Telekomunikační trh je nadále velmi konkurenční, navíc od května se v našich finančních výsledcích negativně projevuje dopad nové regulace roamingu. Přesto se nám podařilo již druhým rokem po oddělení infrastruktury udržet výnosy na úrovni předchozího roku a zvýšit čistý zisk. Hlavními růstovými oblastmi zůstávají O2 TV a mobilní data," uvedl generální ředitel Tomáš Budník. Budoucí negativní vliv regulace roamingu plánuje O2 částečně kompenzovat novými službami v oblasti pojištění a elektronické evidence tržeb.

Snižte ceny za LTE, nebo vám sebereme licenci, hrozí ČTÚ operátorům O2 a Vodafone

Číst článek

Výnosy v segmentu pevných linek poklesly méně než v minulosti, o 0,9 procenta na 11,56 miliardy Kč, zejména díky pokračujícímu růstu výnosů z O2 TV a vyšším výnosům z ICT služeb. Výnosy mobilního segmentu vzrostly mírně o 0,6 procenta na 19,34 miliardy Kč. Pokles hlasových a SMS výnosů z důvodu regulace roamingu a nižších cen v segmentu firemních zákazníků a veřejné správy kvůli předjednání smluv a výběrovým řízením byl více než kompenzován nárůstem výnosů z mobilních dat a z prodeje zařízení.

Celkový počet mobilních zákazníků se loni meziročně zvýšil o jedno procento na 4,94 milionu. Počet zákazníků smluvních služeb se zvýšil o čtyři procenta na 3,36 milionu.

Rozšiřování pokrytí

V roce 2016 pokračovalo O2 prostřednictvím společnosti CETIN v rozšiřování pokrytí a zvyšování kapacity a rychlosti mobilní 4G LTE sítě. Na konci roku 2016 tak pokrytí populace dosáhlo 99 procent. Díky rozvoji vysokorychlostní mobilní sítě a nabídce tarifů s navýšeným množstvím dat vzrostl meziročně datový provoz o téměř 80 procent. Zatímco průměrná spotřeba mobilních dat na zákazníka O2 za poslední tři roky vzrostla 4,5krát, průměrná útrata za mobilní služby klesla za stejné období o 11 procent. Jednotková cena za 1 GB pro zákazníka tak poklesla o 80 procent.

Počet zákazníků služby O2 TV se zvýšil proti roku 2015 o šest procent na 221 000. Počet internetových přípojek klesl o tři procenta na 769 000.

Počet mobilních zákazníků na Slovensku vzrostl meziročně o pět procent na 1,89 milionu. Na Slovensku dosáhly celkové výnosy 6,79 miliardy Kč, což představuje meziroční nárůst o 1,6 procenta.

"Abychom i v budoucnu reagovali na vzrůstající potřeby našich zákazníků, zvýšili jsme v roce 2016 investice meziročně o třetinu. Za poslední tři roky jsme jen v ČR vynaložili na rozvoj a provoz mobilní sítě zhruba 23 miliard korun přímých nákladů, z čehož téměř 5,5 miliardy bylo příjmem do státního rozpočtu," dodal Budník.

Majoritním vlastníkem O2 je s více než 80 procenty investiční skupina PPF. Ta vlastní i majitele sítí CETIN, který se od O2 oddělil v roce 2015.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme