O2 zvýšila čistý zisk skoro o polovinu. Pomohly jí tržby za mobilní data i úspory

Telekomunikační společnost O2 od září navýšila zisk skoro o polovinu. Důvodem jsou hlavně vyšší tržby za mobilní data a také výrazné úspory. Čísla dokonce překonala očekávání analytiků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O2 Czech Republic a.s. | Foto: O2 Czech Republic a.s.

Čistý zisk firmy se zvýšil meziročně na na 3,73 miliardy korun.

Výsledkům pomohly nejen tržby za mobilní data, ale taky nárůst počtu televizních uživatelů a dobré hospodaření dceřiné společnosti O2 Slovakia. Podle analytika společnosti BH Securities Petra Hlinomaze výrazně klesly i náklady firmy.

„Důvody navýšení zisku jsou zejména v úspoře provozních nákladů. Provozní náklady klesly jednak dílem standardní a dlouhodobé snahy společnosti, potom tady sehrálo roli i rozdělení, respektive odštěpení společnosti CETIN,“ vysvětlil Hlinomaz.

Přehrát

00:00 / 00:00

O2 zvýšila od září čistý zisk skoro o polovinu. O důvody se zajímala Zuzana Švejdová

Společnost se rozdělila už v červnu. Do nově vytvořené firmy CETIN přešla infrastruktura, tedy pevné sítě, mobilní vysílače a datová centra. Na O2 zůstalo poskytování telekomunikačních služeb a mobilní frekvence.

Pražská burza dnes dopoledne rostla, a to právě díky akciím společnosti O2. Ty si připsaly skoro jedno procento a obchodovaly se za 234 korun za kus. Šlo tedy o nejvíc obchodovaný titul na burze.

Firma plánuje odkup vlastních akcií

Operátor navíc upozornil, že se chce vrátit k odkupu vlastních akcií. Začít by měl už v lednu příštího roku. V dalších pěti letech chce podnik nakoupit akcie až za osm miliard korun, říká analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

„Je to jedna z forem, jak vrátit peníze akcionářům. Vzhledem k tomu, že majoritním vlastníkem je PPF a ti mají vlastně svrchované právo si rozhodnout, jakým způsobem chtějí, aby se jim vrátil kapitál, tak rozhodli tímto způsobem. Druhá forma je dividenda.“

Podle odhadů by za letošní rok společnost mohla vyplatit dividendu v rozmezí od 14 do 18 korun na akcii.

Jedničkou na trhu dál zůstává T-Mobile. Ten má v současnosti skoro šest milionů zákazníků mobilních služeb. O2 má zhruba o milion uživatelů míň. S třetím největším operátorem Vodafone dnes volají přibližně tři miliony lidí.

O2 zvýšilo do září zisk o 49 procent na 3,73 miliardy Kč | Foto: ČTK

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme