Obama: Na světě je dost ropy, abychom si mohli došlápnout na Írán

Spojené státy přitvrdí svůj tlak na Írán. Podle amerického prezidenta Baracka Obamy je na světových trzích dost ropy na to, aby si země poradily i bez ropy dovážené z Íránu. Jejím bojkotem by tak mělo mezinárodní společenství donutit Teherán k ukončení jaderného programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama na summitu o jaderné bezpečnosti v Soulu | Zdroj: Reuters

Kvůli napětí kolem Íránu se ale ceny ropy drží dlouhodobě vysoko, což má dopad například také na vysoké ceny pohonných hmot všude ve světě, včetně Česka.

Barack Obama ve svém prohlášení uvedl, že i nadále bude velmi pečlivě sledovat trh s ropou, aby si byl jistý, že obchodování s touto surovinou bude pokračovat bez větších problémů i bez íránské ropy.

Obama tak upozornil na americký zákon z prosince 2011, podle kterého musejí ostatní země razantně snížit dovoz ropy z Íránu do 28. června, jinak jim hrozí odstřižení od amerického finančního systému.

Už dříve tento měsíc ale Spojené státy udělily výjimku z tohoto zákona Japonsku a deseti členským zemím Evropské unie, včetně České republiky. Sankce ze strany USA tak hrozí především Jižní Koreji, Číně a Indii.

Silvie Třeslínová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme