Obama svolal kongresmany kvůli státnímu dluhu

Bílý dům zve zákonodárce na jednání o dluhu federální vlády. Prezident Barack Obama potřebuje, aby Kongres zvýšil strop státního dluhu. Jestli se demokraté s republikány do 2. srpna nedohodnou, nebude americká vláda schopná splácet své dluhy podle předem sjednaných podmínek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama věří v dohodu mezi republikány a demokraty. | Zdroj: Reuters

Máme jedinečnou příležitost dosáhnout velkorysé dohody, říká americký prezident. Jenže to bude těžké: republikáni chtějí krátit výdaje federální vlády. Demokraté chtějí zvýšit daně a odmítají naopak škrty, požadované opozicí.

Prezident Obama mluví o potřebě vyváženého přístupu: slevit na požadavcích musejí podle něj obě hlavní politické strany. Žádná dohoda se zatím nerýsuje. Jestli ji Bílý dům a Kongres nenajdou do 2. srpna, ztratí Spojené státy schopnost splácet dluhy podle dříve dojednaných podmínek. A to by mělo podle ekonomů velmi vážné negativní důsledky nejenom pro Ameriku, ale finanční trhy na celém světě.

Vít Pohanka, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme