Obavy ekonomů z Rity se nenaplnily, benzin zlevňuje

Hurikán Rita, který se v sobotu přehnal přes jižní pobřeží Spojených států, za sebou zanechal mnohem menší škody, než s jakými se původně počítalo a jaké napáchal hurikán Katrina. Tato zpráva potěšila mimo jiné také obchodníky na ropných trzích, kde proto ropa začala okamžitě zlevňovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ceník benzinové čerpací stanice | Foto: Marián Vojtek

Ekonomové předpokládají, že ceny nafty a benzínu začnou v nejbližších dnech klesat. Je o tom přesvědčen i analytik společnosti Cyrrus Petr Bartek.

"Ceny benzinu u nás v poslední době stagnovaly a myslím, že to bylo právě tím, že pumpaři vyčkávali, jak se budou vyvíjet ceny v následcích posledního hurikánu. Dá se předpokládat, že nyní budou přinuceni ceny snížit o korunu na litr," odhaduje analytik.

Pod třicetikorunovou hranici se už ale cena benzínu zřejmě nedostane, upozorňuje ekonomka společnosti Next finance Markéta Šichtařová.

"Muselo by dojít k velice příznivému souběhu dvou jevů. Musela by výrazně klesnout cena ropy na světových trzích a výrazně by musela posílit koruna vůči dolaru. Pravděpodobně však tyto dva jevy nebudou tak silné, aby posunuly na více než několik dnů cenu benzínu pod třicet korun," řekla Šichtařová.

I kdyby se cena pod 30 korun za litr skutečně dostala, nevydržela by tam zřejmě dlouho, protože dlouhodobě by měly pohonné hmoty spíše zdražovat. "Z dlouhodobého pohledu se určitě musíme připravit na to, že je jenom otázkou času, než Natural 95 bude stát 35 korun za litr," uzavřela Šichtařová.

Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme