Obavy o osud druhého pilíře po volbách sílí, v září do něj vstoupilo jen tisíc lidí

Stálé méně lidí má zájem o druhý pilíř důchodové reformy. Podle aktuálních dat se pokles nových klientů nezastavil, ale naopak zájem je ještě slabší. V září podepsalo smlouvy jen 1117 lidí, to je o 700 méně než v srpnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Od státu nečekám v důchodu žádnou pomoc. Vím, že se musím zajistit sama, a vím, že to podnikáním zvládnu,“ říká 31letá podnikatelka Zuzana Rumanová.

Ona by přitom do druhého pilíře ještě mohla vstoupit. Lidé starší 35 let už tuto možnost nemají.

I to je podle prezidenta Asociace penzijních společností Karla Svobody jeden z důvodů, proč je teď o druhý pilíř tak malý zájem. Původní očekávání se zdaleka nenaplnila. „Dá se říct, že ti, co vstoupili v červenci, srpnu a září, jsou spíše až příjemné překvapení, byť jich ubývá,“ říká Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody nízkého zájmu o druhý pilíř zjišťovala Lucie Husárová

Hlavním důvodem je ale nejistota lidí, co bude s druhým pilířem a celou důchodovou reformou po předčasných volbách.

„Jak se blíží termín voleb – a to je myslím věc, která tam zasáhla podstatným způsobem – tak opravdu vidíme, jak narůstá nejistota lidí, co po volbách bude,“ vysvětluje šéf Asociace penzijních společností.

Druhý pilíř se otevřel na začátku letošního roku a zatím do něj vstoupilo jen 83 tisíc lidí. Původní očekávání přitom byla až půl milionu smluv za první půlrok.

Lucie Husárová 1, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme