Obce dostanou od příštího roku zhruba o 100 milionů více na výkon státní správy

Stát dá obcím od příštího roku více peněz. Dohodli se na tom zástupci Svazu měst a obcí s ministrem financí. Zároveň založí expertní skupinu, která bude jednat o možných systémových změnách v rozpočtovém určení daní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání vlády, Andrej Babiš

Jednání vlády, Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Jednoprocentní valorizace bude znamenat vyšší příjem obcí o přibližně 100 milionů korun ročně.

„Příspěvek na výkon státní správy od roku 2008 nebyl valorizován, takže si myslím, že naše stanovisko bude pozitivní,“ řekl šéf státní kasy za hnutí ANO Andrej Babiš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obce dostanou na výkon státní správy více peněz. Dohodly se na tom s ministrem financí Andrejem Babišem. Více výkonný ředitel Svazu měst a obcí Dan Jiránek

Pokud obce budou vykonávat za stát nějakou další agendu, bude jim to stát finančně kompenzovat. Vyzkouší to v pilotním projektu u jedné vzorové agendy - nejlépe u občanských průkazů.

„Je daleko vhodnější, aby obcím bylo za agendy, které na obce stát převedl, placeno na základě konkrétních a jednoznačných výkonů,“ vysvětlil předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

Na jiném zvýšení příjmů pro obce se obě strany zatím nedohodly, ustanoví ale novou expertní skupinu.

O výběru daní bude mluvit ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu v 17.05.

Jitka Hanžlová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme