Obchod mezi Českem a Estonskem dosahuje historických čísel

Pobaltské země jsou stále atraktivní pro české firmy. Láká je hlavně Estonsko, kde mají uplatnění třeba průmyslové podniky. Loni český export do této pobaltské země vzrostl na rekordní úroveň. Přiblížil se až k 190 milionům eur. To je zhruba o polovinu více než v roce 2009.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Estonské město Tartu na řece Emajõgi | Foto: CC BY 2.0, Marit & Toomas Hinnosaar

Asi nejviditelnější českou firmou v Estonsku je mladoboleslavská Škoda Auto. Její auta patří v této pobaltské zemi mezi nejprodávanější, na špici mezi značkami byla poprvé v historii v roce 2011.

Škodovky v Estonsku využívají hlavně firmy a v roce 2007 a 2008 byla automobilka úspěšná také v tendru na policejní auta. Na odbyt jde nejvíce Škoda Octavia.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nárůstu obchodu s Estonskem informoval redaktor Jan Beneš

Brány jsou však otevřené podnikům i z jiných odvětví, než je ze strojírenství a automobilový průmysl. Například firma Merkur Toys, která vyrábí stejnojmennou stavebnici a vyváží výrobky do většiny států Evropské unie, si vyšlapává cestu také na severu Evropy a v Estonsku.

Mezi Českem a Estonskem se čile obchoduje. Obrat českého zahraničního obchodu s tímto pobaltským státem v loňském roce dosáhl 230 milionů eur, tedy nejvíce v historii.

Přestože Estonsko nepatří mezi hlavní obchodní partnery Česka, premiér Petr Nečas vidí na tomto trhu stále velký potenciál pro domácí podniky.

„Jsem přesvědčený, že jsme nevyčerpali veškerý potenciál, který tady je. Rádi bychom otevřeli prostor českým firmám v oblasti energetiky, dopravy a dopravní infrastruktury a také v oblasti environmentálních technologií. Tady je velký zájem vyřešit například otázku zásobování energií, v čele s elektrickou energií,“ podotkl Nečas s tím, že v Estonsku chybí významný zdroj energie i propojenost s okolními zeměmi EU.

Estonsko se v posledních letech hospodářsky zvedá. V minulých letech patřilo mezi země, které byly tvrdě zasaženy finanční a poté hospodářskou krizí. Vláda tehdy zvolila cestu úsporných opatření, mimo jiné snížila náklady ve státní sféře, a snažila se co nejméně zadlužit. Zpomalení růstu HDP Estonska bylo v letech 2008 až 2010 obrovské.

Teď ekonomika roste poměrně rychle. Loni se HDP zvýšilo o 3,2 procenta.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme