Obchod s emisemi skleníkových plynů v EU začne bez Česka

Obchod s emisemi skleníkových plynů začne v Evropské unii od 1. ledna příštího roku. Jak ale v Bruselu oznámil komisař pro životní prostředí Stavros Dimas, zpočátku u toho bude chybět Česká republika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chemopetrol Litvínov | Foto: Jan Rosenauer

Jde o to, že kjotský protokol předpokládá snížení emisí oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů. Určité firmy dostanou od státu povolenky, které stanoví, kolik skleníkových plynů budou moci vypustit. Pokud do vzduchu vypustí škodlivin méně, budou smět zbylé povolenky prodat firmě, která jich naopak bude mít nedostatek.

Z pětadvaceti zemí unie jich bude s emisemi od začátku roku obchodovat jednadvacet. Chybět budeme my, Polsko, Itálie a Řecko. Důvodem je stav prací na národních plánech regulace emisí. Atény ho zatím neposlaly vůbec, v případě ostatních tří zemí došlo ke skluzu, a tak je Evropská komise nestihne schválit.

Česku přitom k rozjetí obchodu chybí také potřebná legislativa. Teprve ve čtvrtek totiž zákon o obchodování s emisemi přijal Senát. Teď ho ještě musí podepsat prezident Václav Klaus. Až se tak stane, vstoupí zákon v platnost. Tuto podmínku nastartování obchodu je podle expertů z ministerstva životního prostředí ještě reálné do konce roku splnit.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme