‚Největší dohoda všech dob.‘ Evropská unie se dohodla na obchodní smlouvě s jihoamerickým Mercosurem

Zástupci Evropské unie a jihoamerického obchodního bloku Mercosur se dohodli na podobě smlouvy o volném obchodu, na které pracují už téměř dvě desetiletí. Dosažení dohody oznámil na twitteru předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, jde podle něj o historický okamžik. Mercosur tvoří Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay. Dohoda by měla vytvořit největší zónu volného obchodu na světě, uvedla agentura DPA.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel (Aktualizováno: 22:10 28. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | Zdroj: Reuters, Reuters

Jednání o smlouvě začala v roce 2000. Na intenzitě nabrala, když v důsledku zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem zamrzly obchodní rozhovory mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Ta následně obrátila pozornost na další velké ekonomiky a už se jí podařilo uzavřít obchodní dohody s Japonskem či Mexikem.

Sdružení zemí Mercosur opět jedná s EU o zóně volného obchodu

Číst článek

„Obchodní dohoda s Mercosurem je hotova! Je to historický okamžik. Uprostřed mezinárodního obchodního napětí vysíláme jasný signál, že podporujeme obchod, který stojí na pravidlech,“ napsal Juncker na svém twitterovém účtu. Dodal, že jde o největší obchodní dohodu, jaké kdy EU dosáhla.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro označil smlouvu za „jednu z nejdůležitějších obchodních dohod všech dob“. Dohoda bude podle Evropské komise pokrývat zhruba 780 milionů lidí a upevní politické a ekonomické vztahy EU se zeměmi Mercosuru.

Tabák a stroje

Export z Evropské unie do zemí Mercosuru loni dosáhl zhruba 45 miliard eur (1,1 bilionu Kč), opačným směrem putovalo zboží v hodnotě téměř 43 miliard eur. Mercosur vyváží do EU zejména potraviny, nápoje a tabák, zatímco EU dodává do Mercosuru hlavně stroje, dopravní zařízení, chemikálie a farmaceutické produkty. Dohoda by měla díky odbourání cel a dalších obchodních bariér přinést značné úspory.

„Tato dohoda ušetří evropským podnikům přes čtyři miliardy eur ročně - čtyřikrát tolik co naše dohoda s Japonskem,“ uvedla evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.

Komisařka už dříve uvedla, že uzavření dohody s Mercosurem je její nejvyšší prioritou. Schvalování smlouvy v rámci Evropské unie by ale mohlo být komplikované, protože Francie i některé další členské země se obávají prudkého růstu dovozu hovězího.

Ochránci přírody, jejichž vliv v Evropském parlamentu po květnových volbách vzrostl, navíc varují, že dohoda by mohla posílit snahy o další kácení lesů. Dohodu musejí schválit jednotlivé členské země Evropské unie i Evropský parlament.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme