Europoslanci schválili obchodní dohodu EU s Británií. Smlouva provizorně funguje již téměř čtyři měsíce

Evropský parlament ve středu jasnou většinou hlasů schválil obchodní dohodu EU s Velkou Británií. Definitivně tak potvrdil její platnost. Na twitteru to oznámil europoslanec Guy Verhofstadt. Smlouva provizorně funguje již téměř čtyři měsíce.

Brusel/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament ve středu schválil obchodní dohodu EU s Velkou Británií (ilustrační foto) | Foto: European Commission Audiovisual service

Pro smlouvu hlasovalo ve středu 660 europoslanců, proti bylo 5 a 32 se zdrželo. Úmluva odbourává většinu celních bariér a usnadňuje obchod mezi sedmadvacítkou unijních zemí a Británií.

Kvůli porušení podmínek brexitu EU znovu hrozí Británii žalobou. Dobrá řešení nejsou, říká analytik

Číst článek

Evropský parlament nyní uznal, že dohoda ochrání zájmy EU a zároveň usnadní život lidem i firmám na obou stranách Lamanšského průlivu. Europoslanci si však v souběžně schválené rezoluci vymínili, že unie bude rázně řešit jakékoli porušení pravidel ze strany Británie.

Obě strany podepsaly dohodu již krátce před koncem roku, na jehož přelomu Británie evropský blok po 47 letech opustila.

Státy EU se původně dohodly, že narychlo schválená úmluva bude provizorně platit do konce února, protože však Evropský parlament požádal o více času na její prostudování a schválení, prodloužily unijní státy tuto lhůtu do konce dubna.

Podle většiny europoslanců je samotný odchod Británie ztrátou, smlouva však řeší situaci nejlepším možným způsobem.

„Může se stát základem, na kterém postavíme nové vztahy EU a Spojeného království zaměřené na budoucnost,“ podotkl po hlasování předseda europarlamentu David Sassoli.

Status usedlíka už od Británie dostaly přes čtyři miliony občanů EU. Do země přicházejí i po brexitu

Číst článek

Souhlas europoslanců vzápětí uvítala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která přislíbila, že Brusel dohlédne na to, aby Londýn své závazky respektoval.

Před hlasováním měla výhrady řada poslanců k tomu, že Londýn nerespektuje své závazky z předchozí brexitové dohody, zejména její část označovanou jako protokol o Severním Irsku.

Ten podle Bruselu porušuje Londýn tím, že odložil zahájení kontrol některého zboží, kterou měl provádět při jeho cestě z Velké Británie do Severního Irska.

Tento systém má zabránit vzniku tvrdé hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, kde v souvislosti s kontrolami roste v poslední době napětí. Evropská komise v polovině března kvůli rozhodnutí odložit zavedení kontrol na říjen zahájila s Británií řízení.

Europoslanci nicméně dávali najevo, že věří v urovnání sporu a nechtějí dohodu blokovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme