Obchodní inspektoři si posvítí na bankovní poplatky

Česká obchodní inspekce zahájí důkladnou kontrolu tuzemských bank. Inspektoři budou zjišťovat, zda nejrůznější poplatky, které musejí klienti platit, požadují finanční domy oprávněně. Radiožurnálu to řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Právě z podnětu jeho resortu zahájí inspekce šetření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince | Foto: Česká národní banka

"Tak jako jsme se věnovali řetězcům supermarketů, tak v současné době se chceme podívat na poplatky v bankovním sektoru. Předpokládáme, že provedeme kontroly a provedeme analýzu," řekl Urban.

Ministr zdůrazňuje, že obchodní inspekce ani ministerstvo nemají příliš velké pravomoci, aby do systému bankovních poplatků zasahovaly. Urban ale připomíná, že v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie jsou tyto poplatky v Česku poměrně vysoké a jde o to, zda zákazníci nejsou třeba klamáni.

Skupina České spořitelny dnes informovala, že loni zvýšila čistý konsolidovaný zisk meziročně o 14 procent na rekordních 8,65 miliardy korun. Na výsledku se podílely zejména výnosy z úroků, což souvisí s růstem úvěrů poskytovaných občanům a menším firmám. Zároveň stouply i výnosy z poplatků a provizí. Hospodaření skupiny ČS se podílelo rovnými 40 procenty na zisku jejího vlastníka rakouské Ernste Bank Sparkassen. Ta loni zvýšila čistý zisk o 54 procent na plných 544,5 milionu eur. To je v přepočtu zhruba 16,3 milirdy korun.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme