Obchodníci chtějí slíbené náhrady za pokladny EET. Je to úkol pro další vládu, tvrdí ministerstvo

Už tři měsíce musí kromě restaurací a hotelů evidovat tržby také obchodníci. Zatímco ministerstvo financí si pochvaluje, jak dobře systém funguje, zástupcům malých obchodů vadí, že zatím nedostanou přislíbenou kompenzaci za zavedení EET. Zatím se také nepotvrdily obavy, že razantně ubude malých obchodů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektronická evidence tržeb (EET) - ilustrační foto | Foto: Petr Jadrný | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo financí si dosavadní fungování elektronické evidence tržeb pochvaluje. Pro evidenci se podle náměstkyně ministra pro daně a cla Aleny Schillerové podařilo vybudovat spolehlivý systém.

„Do systému bylo posláno k dnešnímu dni více než 1,4 miliardy účtenek. Ten samotný IT systém funguje naprosto plynule bez problému a ve špičce, kdy se zpracuje zhruba 1,5 milionu účtenek za hodinu, tak průměrná doba odezvy, kterou potvrzují i různá nezávislá měření, se pohybuje pod desetinou vteřiny," řekla Radiožurnálu Schillerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obchodníci evidují tržby už tři měsíce. Více si poslechněte v reportáži Ondřeje Luštince.

Tržby nyní eviduje téměř 150 tisíc podnikatelů. Malí obchodníci ale chtějí, aby jim stát splnil slib a kompenzoval náklady na zavedení elektronické evidence. Odvolávají se přitom na vládní koaliční smlouvu.

Jak to nyní s vyjednáváním o možných úlevách vypadá, shrnuje předseda Asociace českého tradičního obchodu Zdeněk Juračka. „AČTO požádalo o vyrovnání nákladů spojených s instalací EET. Takto to bylo slíbeno v koaliční smlouvě. My jsme o tom jednali intenzivně s Andrejem Babišem. V první fázi jsme jakžtakž uspěli, v té druhé fázi začal couvat," popisuje Juračka.

Limit pro osvobození od EET se zvýší na 300 tisíc. Spolky by tržby neměly evidovat, řekl Babiš

Číst článek

Podle Juračky není spravedlivé, aby sleva na dani 5000 tisíc korun platila pouze pro živnostníky, ale kompenzace by měla dostat například i družstva. Asociace proto navrhuje, aby se náhrady vztahovaly na všechny menší prodejny, přesněji na ty, které mají jedno pokladní místo. Podle náměstkyně ministra Aleny Schillerové je ale takové zavedení kompenzací případným úkolem až pro další vládu, protože současná koalice už změny určitě prosadit nestačí.

„Musí se k tomu vyjádřit politici. Ale bylo by to podle mého názoru z daňového hlediska dost komplikované. Já si neumím představit, jak bychom dál ty náklady nějakým způsobem kompenzovali. Možná navýšením slevy. Rozhodně to nebude už v tomto volebním období, protože vlastně jakákoliv legislativa, která by se toho mohla týkat, musí projít řádným procesem a musela by s tím přijít budoucí politická reprezentace," tvrdí Schillerová.

Inspektoři zkontrolovali přes 35 000 obchodníků

Kromě kompenzací řeší obchodníci ohledně evidence tržeb i další otázky. Například podle Jiřího Štorcha, předsedy představenstva Družstva Eso Market, bude mít zákon smysl jen tehdy, když bude tvrdě vyžadován po všech. To se ale podle Štorcha neděje. Kontroly jsou nedostatečné a ti, kteří účtenky nevydávali, v tom pokračují. Připojil také svou zkušenost z minulého týdne, kdy šel nakupovat do pěti obchodů.

„Dva byly řetězce, tam jsem dostal účtenku, která byla evidována. Pak jsem navštívil tři další obchody. Byl jsem u vietnamského obchodníka, který se ani nenamáhal mi účtenku dát. Potom jsem šel do nejmenovaného železářství a nechal jsem si udělat tři klíče. Tam se mě zeptali, jestli chci normální účtenku, nebo účtenku EET. Takže účtenka EET není normální účtenkou podle jejich představy. Normální účtenkou je účtenka, která není evidovaná. Třetí nákup, který jsem udělal, tak jsem udělal nákup v zahradnictví, kde jsem si byl koupit nějaké kytičky do zahrádky. Ani tam jsem tu účtenku nedostal," popisuje Štorch.

První miliarda EET účtenek. Ve špičce jich systém zpracuje přes milion za hodinu

Číst článek

Podle Martina Janečka, šéfa Generálního finančního ředitelství, kontroloři o pokusech obcházet systém vědí. „Operací je ohromný objem a samozřejmě jsou případy, kdy ta povinnost není plněna. My tyto případy detekujeme a pracujeme s tím. Potřebujeme čas, aby se věci posunuly. K včerejšímu dni proběhlo asi 35 388 kontrol a zjištění je tam téměř šest tisíc," připojil Janeček čísla o provedených kontrolách.

Zástupci státu i obchodníků se ale shodli, že počet obchodů uzavřených kvůli zavedení EET byl minimální. „Dělali jsme průzkum mezi našimi členy a celkově v rámci českých maloobchodních sítí, kde se ukázalo, že co se týče zanikání prodejen v souvislosti s EET je to víceméně minoritní záležitost," potvrzuje Jan Hrdina, tajemník Asociace českého tradičního obchodu.

Alena Schillerová se pak odvolávala na statistiku společnosti Bisnode, která dokonce uvádí, že stravovacích zařízení přibylo.

Ondřej Luštinec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme