Velké obchody na Štědrý den zavřou úderem poledne, otevřou až v pátek

Ve větších prodejnách si lidé budou moci na Štědrý den nakoupit jen do 12.00. Ve středu na Boží hod vánoční a ve čtvrtek na Štěpána zůstanou tyto obchody podle zákona celý den zavřené. Zákaz prodeje se nevztahuje na prodejny s plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích, nádražích nebo v nemocnicích. Nově mohou zůstat otevřené také velkoobchody, například Makro.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: flickr.com, Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic, Nic Taylor

Velkoobchodníci jsou vyňati ze zákazu prodeje o svátcích od listopadu, kdy nabyla účinnosti novela zákona o prodejní době. Její předkladatelé argumentovali tím, že uzavření velkoobchodů ohrožuje zásobování obchodů, které mohou mít o svátcích otevřeno. Poukazovali také na stravovací provozy, které denně potřebují z velkoobchodů čerstvé potraviny.

O zrušení celého zákona o prodejní době, a tedy zavírání obchodů o stanovených svátcích letos usilovali senátoři. Sněmovna to ale odmítla. Zrušení zákona navrhla i skupina senátorů u Ústavního soudu, který ale návrh letos v březnu zamítl. Podle nálezu soudu se zákon neprotiví ústavnímu pořádku a sleduje legitimní cíle.

Křesťané si na Štědrý den připomínají narození Ježíše Krista. V kostelích budou sloužit vánoční mše

Číst článek

Na dodržování zákona platného od roku 2016 dohlíží Česká obchodní inspekce.

„Za celou dobu platnosti zákona uložila Česká obchodní inspekce 33 pokut v souhrnné výši 2 300 000 korun,“ upřesnil pro Radiožurnál mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Všechny maloobchodní prodejny s plochou nad 200 metrů čtverečních tak nadále musí být zavřeny na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince a na Štědrý den smějí mít otevřeno do 12.00. Zákaz se vztahuje rovněž na bazary, zastavárny a výkupny odpadu.

Podnikatelské svazy zákon o prodejní době opakovaně kritizují. Naopak odboráři usilují o rozšíření regulace na všech 13 svátků.

nev, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme