Obnova Japonska bude stát miliardy, pojišťovny ale moc neprodělají

Japonci po katastrofálním zemětřesení počítají mrtvé, kterých je oficiálně už přes 3300, a snaží se všemi silami zabránit jaderné havárii. Zároveň se ale objevují i první odhady škod, které otřesy i vlna tsunami napáchaly. Zatím se mluví až o 180 miliardách dolarů, tedy o víc než třech bilionech korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko se vypořádává s následky ničivého zemětřesení - den pátý | Zdroj: Reuters

Zemětřesení se hodně prodraží japonským pojišťovnám. Mluví se o tom, že pojistné události dosáhnou až 60 miliard dolarů, což představuje asi jeden bilion korun. Výdaje pojišťoven budou ale mnohem nižší. V Japonsku výdaje na škody po zemětřesení až do výše zhruba 50 miliard dolarů hradí vláda.

Pak se ale nabízejí škody, které by mohla způsobit případná jaderná katastrofa. Ani tady to ale pojišťovny zřejmě příliš nezatíží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Houska ze zahraniční redakce Radiožurnálu mluví o dopadech katastrof na japonskou ekonomiku v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„V pojištění majetku se typicky uplatňují výluky na jaderná rizika, takže bohužel pro majitele nemovitostí v postižené oblasti tohle pojišťovny krýt nebudou,“ řekl analytik společnosti Partners Aleš Tůma.

Zemětřesení má katastrofální dopad na japonskou ekonomiku. Lze očekávat, že japonský hrubý domácí produkt se po tak katastrofálních událostech propadne. Výroba se zastavila v řadě továren. Světoznámé značky jako Toyota, Nissan, Honda, Sony a další stojí.

Lidé se navíc budou bát utrácet, budou se bát dát své peníze za běžné spotřební zboží, když nebudou vědět, co je čeká v budoucnosti.

Japonskou ekonomiku, která je silně závislá na exportu, čekají těžké časy. Na druhé straně ekonomové očekávají po strmém propadu její vzestup. Japonský vývoz zřejmě velmi utrpí.

„Z globálního pohledu je problém v tom, že Japonsko ztratí své postavení na světových trzích, které ihned převezmou jeho konkurenti z jiných zemí,“ uvedl Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance.

Hanka Shánělová, Ondřej Houska, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme