Obrovská stávka v Německu se rozrůstá

Němečtí odboráři stávkují. Už druhý týden trvá největší stávka za posledních 7 let. Minulé pondělí vstoupilo do stávky 50 tisíc kováků v jihozápadním Německu. Dnes se k nim připojí i tisíce jejich kolegů v Berlíně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v železárně | Foto: Česká televize
Přehrát

00:00 / 00:00

David Šťáhlavský o stávce

Poprvé od konce druhé světové války zasáhla stávka také Berlín. Práci zastavilo 10 tisíc dělníků z kovo- a elektroprůmyslových podniků města a okolí. Vyzvala je k tomu jejich odborová centrála IG Metal která chce celkově povolat do stávky 100 tisíc zaměstnanců po celém Německu. Od minulého týdne stávkuje už více než 50 tisíc odborářů v Bádensku Wirtembersku. Požadují zvýšení mezd o 6,5 procenta, zatímco zaměstnavatelé nabízejí jen poloviční navýšení.

Sociální nespokojenost a rostoucí nezaměstnanost se projevují i v podpoře vlády. Jen 36 procent dělníků by volilo sociální demokraty, naopak pro pravici se vyslovilo ve studii agentury Infratest o 2 procenta dělníků více. Ještě před 4 lety měla SPD, která tehdy volby vyhrála, na své straně prakticky polovičku německého dělnictva.

Markéta Kaclová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme