Očekávání další krize

Neschopnost evropských politiků dostat šíření dluhové krize v eurozóně pod kontrolu čím dál víc znepokojuje i české firmy. Řada z nich už ke konci roku začala připravovat krizové plány, jak postupovat v případě příchodu další recese nebo pokud se eurozóna rozpadne.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, mince, koruny

peníze, mince, koruny | Foto: Comstock Images

Pětina českých podniků se chystá v příštím roce propouštět nebo snižovat stavy prostřednictvím dobrovolných odchodů. Ukázal to poslední průzkum Hospodářské komory.

Krizové scénáře ale obsahují celou řadu úsporných opatření, které si podniky vyzkoušely už během první krize:

„Snižování nákladů tam, kde je to možné. Šetření na vstupech, kterému nepomáhá slabá koruna – ale kdo ví, jestli slabá zůstane. Zvyšování produktivity, snaha pronikat na třetí trhy. A pokud se krize bude nadále prohlubovat, určitě dojde na opatření, které jsme si vyzkoušeli před třemi lety: odstávky výroby,“ řekl Radiožurnálu na začátku prosince viceprezident Svazu průmyslu a dopravy a šéf vnějších vztahů Škody Auto Radek Špicar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak zjistil Tomáš Medek, české podniky se připravují na krizi

Obavy z možného rozpadu eurozóny teď mají hlavně exportéři.

„Snažíme se jednat i s bankéři, co by se stalo, kdyby euro nebylo. Ale na to ani bankéři zatím neumějí odpovědět,“vysvětluje Otto Daněk, ředitel náchodské firmy ATAS, která vyrábí elektromotory.

Firma chce horšímu ekonomickému vývoji čelit hlavně inovacemi: „Snažíme se vyrábět motory s vyšší technickou přidanou hodnotou a snažíme se tím čelit potenciálním problémům, které by následující krize mohla přinést.“

Poučení z krize minulé

Např. plynárenská firma RWE svá protikrizová opatření směřuje i na zajištění dostatečných úspor.

„Veškerá naše klíčová opatření se koncentrují především na zajištění dostatečné vlastní likvidity na klíčových západoevropských a středoevropských trzích,“ říká mluvčí plynárenské firmy Martin Chalupský.

„Zajistili jsme si přístup k dalším finančním prostředkům a na základě toho RWE aktuálně disponuje 4 miliardami euro, které jsou velice široce diversifikovány v rámci celého evropského bankovního sektoru,“ dodává Chalupský.

Peníze na heveru | Foto: Comstock Images

Tuzemské podniky se tak podle Radka Špicara z poslední krize poučily:

„Narozdíl od situace před třemi lety už jsou čeští exportéři na to, co možná přijde, lépe připraveni nežli tenkrát. Tenkrát krize opravdu mnoho podniků překvapila a teprve ex post začaly přijímat různá protikrizová opatření. Firmy si uvědomily, že ty, které reagují rychle na krizi, reagují dvojnásob efektivně.“

Pokud tedy v příštím roce skutečně přijde další vlna recese, české podniky by jí měly čelit lépe než v roce 2008.

ZPĚT NA ROK V EKONOMICE 2011

Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme