Od konce IPB uběhlo deset let
Před deseti lety skončila IPB - Investiční a poštovní banku. Mnozí tvrdí, že krach tohoto peněžního ústavu umožnil vznik úplně nového, standardnějšího a stabilního bankovního systému v Česku.
IPB byla jednou z největších tuzemských bank a kvůli jejímu bankrotu se ukázal skutečný rozsah špatného úvěrování v zemi. Banku nucený správce prodal ČSOB. Obchod způsobil spoustu problémů, nicméně jeho konečný výsledek je podle většiny analytiků pozitivní.
IPB byla založena v roce 1993 sloučením Poštovní a Investiční banky. Část jejích akcií si rozebrali účastníci kuponové privatizace, většinu si ale nechal stát. Ten banku prodal v roce 1998 společnosti Nomura, která obratem vyvedla v rozporu se zákonem bezmála polovinu akcií IPB do své dceřiné společnosti na Kajmanských ostrovech.
O kauze IPB mluvili na Rádiu Česko novinář Jan Macháček a bývalý předseda sněmovní komise pro vyšetřování pádu IPB, bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý
V bance narůstaly problémy s nevymahatelnými úvěry a po kontrole z České národní banky byl management IPB 16. června roku 2000 za pomoci ozbrojeného komanda zbaven kontroly nad činností instituce a byl ustaven nucený psrávce.
ČNB pak o prodeji Investiční a poštovní banky tři dny vyjednávala s Allianz-Unicredit a také s ČSOB, které nakonec prodala aktiva banky za dvě miliardy korun.
Dluhy putovaly do státní Konsolidační agentury. Celkové ztráty byly vyčísleny na 68 mkiliard korun. Soudní spory a arbitráže o tyto peníze pokračují dodnes. To už je ale jiný příběh. Pohádka o lvu ve světě financí skončila přesně před deseti lety.