Od nového roku záruka na dva roky

Záruční lhůta na spotřební zboží se od Nového roku prodlouží na dva roky. Vyplývá to z novely občanského zákoníku. Změna se vztahuje na veškeré spotřební zboží s několika drobnými výjimkami - například u potravin zůstane záruční doba osmidenní. Co bude novela znamenat nejen pro zákazníky?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spotřební elektronika | Foto: Jan Rosenauer

Po novém roce byste si měli při nákupech ohlídat datum výroby zboží. To, které bylo vyrobeno do letošního Silvestra, mohou totiž prodavači nabízet ještě s půlroční zárukou. Měli by vás na to ale upozornit a údaj uvést v záručním listě. Zatímco zákazníkům dvouletá lhůta pro reklamaci vyhovuje, obchodníci se na ni příliš netěší. Potvrzuje to předseda Sdružení obrany spotřebitelů František Lobovský: "Zaznamenáváme zejména ze strany prodávajících obavu, že by se jejich prodejny mohly stát takovými "bezplatnými půjčovnami zboží".

Podle nové úpravy totiž budeme moci u odstranitelných vad požadovat výměnu věci za novou. Prodejci mají strach, že lidé toho zneužijí. Výrobek budou nějaký čas používat, pak jej třeba sami trochu poškodí a v dvouleté záruční lhůtě jej budou chtít vyměnit za nový. František Lobovský si ale nemyslí, že podobné případy budou časté. Upozorňuje, že záruka se vztahuje pouze na prokazatelné vady a oprávněnost reklamace stejně posoudí prodávající. Pokud se se zákazníkem nedohodne, může spor skončit až u soudu.

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme