Od prvního dubna bude v oběhu nová pětisetkoruna

Centrální banka dává do oběhu novou pětisetkorunu. O 1. dubna se můžeme setkávat se zdokonalenou verzí současné bankovky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČNB představila nové pětisetkorunové bankovky | Zdroj: ČTK

Oproti původní verzi má nová pětisetkoruna více ochranných prvků. A to jak těch, které jsou zjistitelné pomocí přístrojů a různých pomůcek, sloužících pro ověření pravosti profesionály, tak také ochranných prvků, viditelných pouhým okem.

Například nový typ ochranného proužku je širší než proužek dosavadní. Podle úhlu dopadajícího světla mění barvu z hnědofialové na zelenou. Nebo vodoznak s portrétem Boženy Němcové, který je čitelný proti světlu, byl doplněn bílým číslem 500 a trojicí květů.

Podobně byly nedávno inovovány také tisíci a dvoutisícové bankovky. Tyto emise patří k nejbezpečnějším na světě a padělatelé se je ani nepokouší zdolat.

Vzory bankovek s nominálem pět set korun, které byly uvedeny do oběhu v letech 1995 až 1997, zůstávají i nadále v platnosti.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme