Od víkendu bude v zemích EU levnější roaming

Ceny za volání i příjem hovorů klesnou podle unijního nařízení o několik eurocentů. Už teď ale Evropská komise uvažuje o další regulaci trhu přeshraničních služeb mobilních operátorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

telefonování | Foto: Comstock Images

Unijní regulace cen roamingových hovorů začala platit už loni v létě. Tehdy nařízení stanovilo maximální cenu za volání ze zahraničí v rámci EU na 49 eurocentů a 24 eurocentů za příchozí hovory. O víkendu se sazby sníží podruhé. V přepočtu přibližně o 3 koruny a 50 haléřů za odchozí a o 2 koruny za přijaté hovory.

Podle komisařky pro informační technologie Viviane Redingové ušetřilo od loňského léta 400 milionů lidí v celé Evropě asi 60 % dřívějších nákladů na volání a přijímání hovorů.

Viviane Redingová chce ale jít ještě dál. Evropská komise má podat návrh nařízení, aby mobilní operátoři účtovali roamingové hovory podle provolaných sekund a ne minut. Komisařku totiž znepokojuje, že někteří operátoři účtují hovor trvající například minutu a 2 vteřiny jako hovor dvouminutový.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme