Odboráři na Dole Paskov jsou ve stávkové pohotovosti

Horníci na Dole Paskov jsou ve stávkové pohotovosti. Nesouhlasí s tím, že vedení společnosti OKD chce důl uzavřít, aniž vyhlásilo útlum těžby. Horníkům se navíc nelíbí tempo, s jakým vláda připravuje sociální program pro propuštěné havíře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Paskov | Foto: OKD, a. s.

Firma už dřív potvrdila, že chce Důl Paskov, kde pracuje téměř 1700 lidí, zavřít ještě v tomto roce. Stále ale chybí definitivní rozhodnutí o útlumu.

Podle předsedy odborů Dolu Paskov Rostislava Paličky pracují zaměstnanci dolu v naprosté nejistotě a atmosféra se stále zhoršuje.

"Máme signály, že se omezují přípravy, v plánu jsou naplánované velice krátké ražby, tudíž jsou to všechno znaky pro uzavírání dolu a nedošlo k vyhlášení sociálního programu," uvedl Palička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Horníci na Dole Paskov jsou ve stávkové pohotovosti. Na důvody se Radiožurnál ptal předsedy tamních odborů Rostislava Paličky

Firmě dali odboráři čas do konce dubna. Zda potom skutečně přijde na řadu stávka, je podle Paličky předčasné říct. „Těmi myšlenkami se samozřejmě zabývají obě strany, nicméně stávková pohotovost trvá do 30. dubna a teprve potom se budeme rozhodovat jak dál,“ podotkl odborový předák.

Útlum na dole platil už v roce 2013, kdy společnost OKD původně oznámila, že důl zavře. Poté se ale firma dohodla se státem o prodloužení těžby a sociální program byl pozastaven. Horníkům zaručoval mimo jiné navýšení odstupného podle odpracovaných let.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský v pondělí řekl, že vedení společnosti citlivě vnímá rozhodnutí odborářů i situaci v tamním dole a vyvíjí maximální úsilí, aby zajistilo finanční zdroje na pokrytí sociálního programu. "Jakmile budeme znát další strategii, jsme připraveni odborovou organizaci i zaměstnance Dolu Paskov neprodleně informovat," uvedl mluvčí.

Vláda podle premiéra potřebuje znát záměry OKD

Na dnes vyhlášenou stávkovou pohotovost dnes reagoval premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Podle něj by vláda potřebovala znát přesnější záměry OKD s těžbou na severu Moravy.

„Tady existuje určitá nejasnost. Ministerstva průmyslu a práce a sociálních věcí, která se tou věcí zabývají, také nemají jasné informace ze strany vlastníků dolů, jakým způsobem chtějí v návaznosti na své hospodářské výsledky postupovat,“ uvedl Sobotka.

Generální ředitel OKD Dale Ekmark na začátku měsíce v Karviné řekl, že OKD do tří let propustí polovinu zaměstnanců, tedy 5000 až 6000 lidí. Ministerstvo průmyslu v pondělí uvedlo, že vedení OKD tuto informaci vzalo zpět a nové číslo oznámí do měsíce. I s pracovníky dodavatelských firem nyní v OKD pracuje asi 12.000 lidí.

Důl Paskov | Foto: Český rozhlas

ČRo, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme