Odboráři ostravské Nové Huti budou 20. února protestovat

Odboráři ostravské Nové Huti budou 20. února protestovat, a to i přesto, že se na jednání tripartity názory odborů a vlády na způsob privatizace Nové Huti sblížily. Sociální partneři jednali také o zaměstnávání cizinců v Česku. Odbory se nestavějí proti tomu, aby pracovali v těch profesích, odvětvích a regionech, kde čeští občané nemají zájem nabízenou práci vykonávat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace odborářů | Foto: Dan Krzywoň

Zástupci vlády především slíbili, že co nejdříve podepíší smlouvy s asistenčním poradcem. To byl jeden z hlavních požadavků odborářů. Ovšem protože jde zatím jen o slib, hodlají pokračovat v protestech. Odbory také chtěly, aby se vláda neuzavírala dalším zájemcům o Novou Huť. Jak známo, exkluzivitu k jednání má do konce května společnost LNM Holding.

Ta jako jediná prokázala podle náměstka ministra průmysla Zdeňka Vorlíčka dostatečné finanční krytí na nákup Nové Huti. Pokud jednání zkrachují, přijdou na řadu další potenciální sponzoři.

Ani to ale odboráře podle místopředsedy odborové konfederace Milana Stěcha od protestů neodradilo. "Samozřejmě my jsme raději, když tyto akce být nemusí, ale vzhledem k tomu, že naši kolegové z odborového svazu KOVO a zejména v Nové huti nejsou přesvědčeni, že to všechno ještě tím směrem bude a proběhne, a proto tu akci udělat chtějí a udělají pravděpodobně, aby upozornili na to, že jim o tu věc vážně jde a že za tou věcí stojí. To znamená, aby to bylo průhledné a aby byla dána šance zahraničním investorům."

Zaměstnávání cizinců u nás by mělo podléhat přísnějším pravidlům. Shodli se na tom dnes zástupci odborů, zaměstnavatelů a vlády na jednání tripartity. Změnit by se měly jak zákony, tak i přístup státních institucí. Zahraniční pracovníky ale podle prezidenta Svazu průmyslu Zdeňka Lišky potřebujeme, už jen kvůli stárnutí populace v České republice. Co se týká nelegálních zaměstnanců, stačí zavést obdobnou praxi jako například v Německu: "Víme, jak těžké je získat pracovní povolení, a prakticky nikdo si tam nedovolí psolat své pracovníky bez pracovního povolení."

Ani odbory nejsou proti zahraničním pracovníkům v těch profesích a regionech, kde Češi nechtějí pracovat. "Otázkou ovšem je, proč ty profese nemají zájem občané vykonávat. Je potřeba se bránit tomu, a v tom jsme se shodli, aby sem přicházeli pracovníci nelegálně anebo jenom na krátkodobé pobyty," řekl místopředseda Konfederace odborových svazů Milan Štěch. Jedním z řešení je podle něj vydávat pouze dlouhodobá praovní povolení, kdy cizinci k nám přivedou své rodiny a jejich životní náklady se srovnají s našimi. Proto pak budou požadovat srovnatelné mzdy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Štěch o zaměstnávání cizinců

"A víme, že pro takové Ukrajince, Bělorusy je zajímavé v České republice pracovat a peníze posílat do svých zemí jejich rodinám, kde mají daleko nižší životní náklady než jsou u nás. Ale pro nás, pokud ti lidé sem přicházejí, se to často stává dumpingovou pracovní silou, které je ochotna třeba i za poloviční mzdy tady pracovat a chovali by to jinak, kdyby tady žili se svými rodinami, protože by okamžitě měli ty životní náklady větší."

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme