Odborníci předpovídají odliv polských pracovníků z Británie a Irska

Hospodářská krize dolehne také na Poláky pracující v zahraničí. V Británii a Irsku by práci mohlo ztratit až 360 tisíc Poláků, kteří tam odjeli za lepšími výdělky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn

Londýn | Foto: Marie Matúšů

V příštím roce ztratí v Británii práci více než 700 tisíc lidí. Polovina z nich budou Poláci, odhadují britští ekonomové. Polští sociologové dodávají, že domů se vrátí především lidé s nižší kvalifikací, kteří v Británii a Irsku pracovali na stavbách nebo ve sféře služeb.

Po vstupu do Unie odjel za prací na Britské ostrovy nejméně milion Poláků, kteří rozšířili už tak velkou polskou komunitu. V Irsku ztratilo za poslední týdny zaměstnání 20 tisíc lidí, z toho asi 60 procent Poláků.

Mnozí odborníci a řemeslníci ale zřejmě zakotví ve Skandinávii, kterou krize zatím nepostihla. Na kontinent se zřejmě začnou vracet i Poláci z Islandu, kde jsou druhou největší národnostní skupinou.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme