Odborníci varují před nekalými praktikami v povánočních slevách

Lidé by si měli při povánočních nákupech dát pozor na slevy. Spotřebitelský časopis dTest varuje před praktikami obchodníků, kteří sice ohlásí výprodeje, ale zákazník na nabízených slevách ve skutečnosti nic nevydělá. Prodejce totiž na krátký čas zvýší ceny jen proto, aby je pak mohl opět snížit na běžnou úroveň. Podobné postupy mají znaky klamavé obchodní praktiky a jsou v rozporu se zákonem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

slevy | Foto: Marián Vojtek

Podle právníka dTestu Jana Votočky se ale takové nezákonné praktiky týkají jen minima obchodníků.

„Toto varování se týká naprosté menšiny obchodů. Ve většině velkých řetězců a velkých obchodních centrech toto varování není třeba, protože většinou jsou velmi dobře kontrolovány a dbají tedy litery zákona,“ řekl v poledních Ozvěnách dne Votočka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty poledních Ozvěn dne byli právní poradce časopisu dTest Jan Votočka a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeňka Juračky obchodníci se slevami počítají už při tvorbě původní ceny, a tak i na prodeji zlevněného zboží vydělají.

„Při nasazování marží před takovými akcem,i jako jsou Vánoce, už se počítá s příštím zlevněním, a počítá se s tím, že marže by měla nahradit případnou slevu,“ uvedl Juračka.

ČTĚTE TAKÉ: Začaly povánoční slevy, zájem je hlavně o nábytek nebo oblečení

Přesto by si měli zákazníci hlídat, aby u zlevněného zboží byla uvedena původní i konečná cena. Samozřejmostí je poskytnutí záruky v délce 24 měsíců.

Povánoční slevy plní obchodní centra i menších měst

Že povánoční slevy nemusí být výhodné, potvrzují například i zákazníci v jihlavském nákupním středisku, kde se podle nich aktuální ceny leckde až tak moc neliší od původních.

„Udělají to zajímavé, ale jen na oko. Chodíme sem nakupovat před Vánoci, takže vidíme původní cenu, potom přijdeme po slevách a ta cena je tam prakticky stejná nebo jen o velmi málo nižší,“ říká zákaznice.

Přehrát

00:00 / 00:00

V jihlavském nákupním centru natáčela redaktorka Radiožurnálu Olga Štrejbarová.

Své zkušenosti mají také inspektoři České obchodní inspekce pro kraj Vysočina. „Většinou jsou slevy vyjadřované percentuelně a často neodpovídá potom konečná částka té sumě,“ prozradil Radiožurnálu nejčastější prohřešky obchodníků ředitel ČOI pro Vysočinu Danielů Adamec.

„My to vlastně přelepujeme. Je tam ta původní cena, která je přeškrtnutá a potom je tam ta nová cena,“ vysvětluje prodávající.

Olga Štrejbarová, Květa Moravcová, bre, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme