Odbory a Hospodářská komora: Stát by měl přispívat na mzdy zaměstnanců

Hospodářská komora a odbory varují před možným odchodem řady firem z České republiky. Společnosti uvažují o tom, že by se přestěhovaly do daňově příznivějších zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům odborových svazů

Dům odborových svazů | Foto: Jan Rosenauer

Podle předsedy Odborového svazu KOVO Josefa Středuly budou odbory s Hospodářskou komorou prosazovat, aby stát přispíval na platy zaměstnanců v dobách ekonomické krize.

"Například bychom požadovali, aby v České republice byl zaveden princip, kdy firmy v případě krizové situace, jako je v současné době, by mohly dostat od státu příspěvek na mzdy zaměstnanců," řekl Středula s tím, že by to mělo dvojí pozitivní efekt. Lidé by nepřišli o práci a výrazně by neklesla kupní síla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Josef Středula o státním příspěvku na mzdy

Odbory budou navíc prosazovat, aby případná hromadná propouštění firmy zavazovala k vytvoření sociálního plánu s vyšším odstupným. "Když dochází k propouštění většího množství zaměstnanců, tak je důležité, aby byli určitým způsobem sanováni více, než jak jim v této době garantuje zákon," uvedl předseda Odborového svazu KOVO.

Přehrát

00:00 / 00:00

Josef Středula o vyšším odstupném

Podle nedávného průzkumu Hospodářské komory až pětina tuzemských firem zvažuje odchod či stěhování sídla z České republiky. Řada firem už Česko opustila. Přesunuly se směrem na východ za levnější pracovní silou nebo na západ za nižšími daněmi a příznivějšími zákony. Jde například o firmy Siemens Zličín, Kopp Kaplice, AFL Stříbro či Intos Žebrák.

Česká kapitálová informační agentura ČEKIA zjistila, že do takzvaných daňových rájů během letošního prvního pololetí přešlo z České republiky 154 podniků. To je přibližně o polovinu méně než před rokem.

Přečtěte si také:
Ministerstvo financí: Česká ekonomika letos klesne o 4,3 procenta
Zájem českých firem o daňové ráje klesá
Až pětina firem se chystá opustit Česko, tvrdí průzkum Hospodářské komory
Evropská unie musí začít šetřit, tvrdí Švédové i šéf eurozóny
OECD zařadila na seznam daňových rájů Belgii, Lucembursko a Rakousko

Marika Táborská, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme