Odbory budou žádat vyšší mzdy

Při nadcházejících vyjednáváních o kolektivních smlouvách odbory zřejmě nepůjdou pod požadavek osmiprocentního růstu. Odboráři argumentují tím, že i když mzdy vzrostly od loňského roku slušným tempem, nestačí to na pokrytí inflace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaměstnanci | Foto: Jan Rosenauer

Ta dosáhla v prvním pololetí letošního roku 7,5 procenta, čímž snížila růst reálných mezd přibližně poloviny zaměstnanců téměř na nulu. Tvrdí odboráři. Jejich analytici své výpočty zatím nedokončili, ale odhadují, že vzhledem k pokračující inflaci centrála doporučí zaměstnaneckým svazům, aby požadovaly nejméně 8procentní růst na příští rok.

Zaměstnavatelé ale upozorňují na to, že se zhoršuje ekonomická situace a podniky na to zřejmě nebudou mít. "V současné době, kdy se zdražují všechny komponenty na vstupech, tak si myslím, že je to nehorázný požadavek - chtít osm více procent zvýšení mezd. A myslím, že rozumný odborář takovýto požadavek nikdy nemůže vyslovit," reagoval prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

Odboráři v rozpočtové a příspěvkové sféře navíc narazí na limity dané úsporným státním rozpočtem. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a senátor za sociální demokracii Milan Štěch ale zdůrazňuje, že růst platů z loňského roku rozhodně nestačí.

"Sice na nárůst mezd byly vynaloženy v podnikatelské sféře poměrně značné prostředky - firmy i zásluhou kolektivního vyjednávání zvýšily mzdy v průměru o více jak 9 procent - ale když si k tomu připočteme inflaci, která za první pololetí překročila 7 procent, tak de facto v průměru na osobu je nárůst 236 korun," připomněl Štěch.

Odbory si zároveň uvědomují, že české podniky ale nejsou v současné chvíli zrovna v dobré situaci, stěžují si především na příliš silnou korunu. A ekonomická situace se bude zřejmě ještě zhoršovat v souvislosti s tím, jak brzdí hospodářství západoevropských zemí a pro naše firmy se tak ještě o to více zúží možnosti vývozu.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme