Odbory chtějí omezit otevírací dobu o státních svátcích

Odbory chtějí omezit otevírací dobu obchodů o svátcích. Navrhují proto, aby zákon nově stanovil, že maloobchody i velkoobchody mají povinně zavřít na 7 z 12 státních svátků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

u pokladny v supermarketu | Foto: Eva Odstrčilová

Odboráři v předchozích letech některé obchodní řetězce kritizovali za to, že jim nevyšly vstříc a třeba na Štědrý den nechaly prodejny otevřené až do pozdních odpoledních hodin. Žádný zákon otevírací dobu obchodů u nás zatím nestanovuje.

„V poslanecké sněmovně zákon máme předložený, ale bohužel na letošní Vánoce nám to ještě nevyjde,“ řekla místopředsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renata Burianová.

Doplnila, že čeští odboráři se chtějí přiblížit evropskému standardu a tomu, aby zaměstnanci nadnárodních společností působících na českém trhu měli stejné podmínky jako pracovníci v mateřské zemi řetězců, například v Rakousku, Německu nebo v Belgii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renata Burianová a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka mluví o otevírací době obchodů o svátcích ve Stalo se dnes na Radiožurnálu

„Uzavřeny by byl provozní jednotky nad 200 metrů čtverečních. Samozřejmě by se to netýkalo třeba čerpacích stanic, lékáren, letišť, nádraží, zdravotnických zařízení,“ vysvětlila Renata Burianová.

Zavřeno by podle jejích slov mělo být 25. a 26. prosince a 24. prosince by měla být otevírací doba regulována.

„Náš svaz zahrnuje velké portfolio subjektů, které podnikají v tomto oboru. A samozřejmě tyto subjekty mají rozdílné názory na tyto návrhy. Spíš české subjekty nebo ty, co mají menší prodejny, by s tím souhlasily, větší subjekty ne. My jsme se dohodli, že tam, kde nenajde Svaz obchodu jednotný názor, tak že budeme v tomto případě liberální,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka

To podle něj znamená, že otevírací doba o svátcích by měla být na rozhodnutí každého subjektu.

Martin Křížek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme