Odbory zůstávají ve stávkové pohotovosti. Změny ve vládním konsolidačním balíčku je zklamaly

Odboráře zklamaly změny ve vládním ozdravném balíčku, na kterých se dohodla koalice. Obrátit se chtějí na poslance, aby materiál ještě upravili při projednávání ve Sněmovně. Odborové svazy zůstávají dál ve stávkové pohotovosti. Předáci se chtějí soustředit na stanovení dalšího postupu, řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Odbory a zaměstnavatelé usilovali společně o devět změn v balíčku. Koaliční politici vyhověli částečně třem požadavkům.

Zachovat benefity, zrušit omezení pro sociální fondy škol a firem. Devět změn, které žádají odbory a firmy

Číst článek

„Vláda prohospodařila možnost udělat z balíčku relativně moudrý krok. Místo nutné korekce provedla kosmetické změny. Názor těch, kteří společné stanovisko hledají nelehko (odboráři a zaměstnavatelé), nevyslyšela,“ řekl Středula.

Odboráři a zaměstnavatelé společně navrhovali zachování daňového zvýhodnění benefitů, mírnější navýšení úhrad při těžbě než ve vládním balíčku, úpravy pravidel u dohod o provedení práce (DPP), osvobození zemědělských pozemků od daně z nemovitosti, zrušení daňových návrhů u příspěvků na stravování, zachování daňového odpočtu u členských příspěvků odborům, nesnižování sociálního fondu vysokých škol, nesnižování fondu kulturních a sociálních potřeb a zachování osvobození energeticky náročných provozů od daní na plyn a elektřinu.

Mezi změnami balíčku, na nichž se koalice shodla, je příprava zjednodušení zamýšlené evidence dohod. Daň z nemovitostí u pozemků by mohly obce stanovit poloviční a u vymezených zaměstnaneckých benefitů by bylo daňové zvýhodnění do poloviny průměrné mzdy.

‚Čekání na paragrafy‘

Středula podotkl, že zatím není zřejmé, na čem přesně se lídři koalice dohodli. Nutné je počkat na paragrafy. Odborář zmínil, že není třeba jasné, zda se má brát u benefitů v potaz průměrná mzda celostátní, z podnikatelského sektoru, nebo zaměstnancova. Podle předáka nové nastavení situaci zkomplikuje, přibude administrativy.

Vláda se dohodla na úpravě konsolidačního balíčku. Sněmovna ho začne projednávat v září

Číst článek

S připravovanými změnami u dohod, které se týkají technického řešení či ohlašovacích lhůt, odbory souhlasí. Naopak jim vadí zdanění energeticky náročných provozů. Podle odborářů tak výroba i produkty zdraží.

Svazy ČMKOS zůstávají dál ve stávkové pohotovosti. Nyní se předáci chtějí soustředit na další postup. O možných krocích budou jednat v září. Kvůli balíčku se chtějí obrátit obrátit na poslance, aby v něm provedli ještě změny ve Sněmovně. Zaměstnavatelé oznámili už ve čtvrtek, že i oni budou se zákonodárci o úpravách jednat.

ČMKOS podobu balíčku kritizuje od počátku. Nesouhlasí se snížením sumy na platy, obnovením nemocenského pojištění pro zaměstnance či změnami DPH. Navrhuje svých 12 kroků k ozdravení rozpočtu. Mezi nimi je zrušení daňových změn z posledních let či obnovení EET.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme