Odbory mají obavy z tempa zadlužování obyvatel

Před zadlužováním domácností varují odbory. Jeho současná celková míra je hluboko pod úrovní zemí Evropské Unie, ekonomické experty Českomoravské komory odborových svazů ale znepokojuje rychlý růst počtu zadlužených domácností. Od roku 1993 vzrostly úvěry domácnostem víc než čtyřikrát. Průměrná česká rodina se dvěma dětmi dlužila ke konci loňského roku bankám asi 90 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dům odborových svazů | Foto: ČMKOS

Právě na půjčkách je podle odborů založen současný růst hrubého domácího produktu. Podle odborového experta Luďka Tomana přitom ale zároveň roste nezaměstnanost. Omezení výhodnosti půjček zásahem zvnějšku by ale podle něj zlepšení situace nepřineslo.

"Úvěrová expanze je hlavním zdrojem rostoucí spotřeby obyvatelstva. Považujeme za skutečnost, že jakákoli opatření, která by z vnějšku nějakým způsobem uměle zmrazila růst úvěrů do sektoru domácností, jsou neefektivní a v konečném důsledku by se mohla ukázat být kontraproduktivní," zdůraznil Toman.

Od roku 1993 do konce roku 2003 vzrostly úvěry obyvatelstvu z 46,2 miliardy korun na téměř 211 miliard korun. To je nárůst o 456 procent. Obdory upozorňují hlavně na nebezpečí platební neschopnosti. Průměrná česká rodina se 2 dětmi totiž dlužila koncem loňského roku bankám 90 tisíc korun. V rozporu s tím je ale zvyšující se nezaměstnanost.

Stoupající zadluženost už zneklidnila Českou národní banku. Podle ní bude přibývat domácností, které nebudou schopny své dluhy splácet. Peněžní ústavy zatím strach z platební neschopnosti klientů neprojevily. Analytik Tomáš Pilař ze společnosti Wood and Company vidí jako nejméně rizikové hypoteční úvěry, které banky poskytují na stavbu domů nebo bytů. "Tyto úvěry si berou převážně mladí, ekonomicky aktivní lidé, a rizikovost těchto úvěrů je tedy velmi nízká. Je to v řádu několika málo procent. Tyto úvěry jsou navíc zajištěny nemovitostmi, takže riziko ztrát pro banky je velmi nízké. Horší je to už u těch spotřebitelských úvěrů, které tvoří zhruba třetinu celkových úvěrů."

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Jaroslav Skalický, Renáta Prátová, Jan Čamek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme