Zaměstnancům ve veřejném sektoru porostou platy. Lidé pracující pro stát si polepší o pět procent

O pět procent vyšší platové tarify budou mít od příštího roku lidé, kteří pracují ve veřejném sektoru. V pátek se na tom na ministerstvu financí domluvila vláda s odbory. „Jsou to převážně pracovníci v kultuře, civilní zaměstnanci na státním zastupitelství a soudech," uvedla ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda se s odbory shodla na růstu platů ve veřejné sféře. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Většině pracovníků veřejných služeb se zvednou platové tarify o pět procent, policistům a hasičům o dvě procenta.

Stát chce přidat na mzdy 8 procent. ‚Růst reflektuje volební kalendář,‘ stěžují si podnikatelé

Číst článek

Další peníze určené v rozpočtu na platy půjdou do odměn a příplatků. Nejvíc dostanou přidáno lidé, kteří mají platy teď nejnižší, uvedla ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová.

„Jsou to převážně pracovníci v kultuře, civilní zaměstnanci na státním zastupitelství a soudech. U civilních zaměstnanců na státním zastupitelství budeme například zvedat plat v průměru o 15,9 %, u civilních zaměstnanců na soudech budeme zvedat plat zhruba v průměru o 13 %, u pracovníků v kultuře zhruba o 10 %,“ uvedla Schillerová.

Ministerstvo práce podle ministryně Jany Maláčové z ČSSD připraví usnesení vlády, které zajistí rozdělení peněz. Odbory chtějí dohlédnout na způsob rozdělení sumy na odměny, řekl Pavel Bednář z Českomoravské konfederace odborových svazů.

Situace ve školách je kritická, bude se zhoršovat. Zvedněte platy od září, vyzvali vládu ředitelé

Číst článek

„My budeme dohlížet, jak se bude vytvářet nařízení vlády a potom to usnesení vlády, které bude garantovat, že prostředky, které jsou nad tarifní složky platů, doputují opravdu k zaměstnancům, takže to bude ještě spolupráce v horizontu několika týdnů,“ dodává Bednář.

„Mám pocit, nebo asi možná jistotu, že jsme se domluvili, došlo ještě ke kompromisu ohledně navýšení tarifu, původní představa byla 4 %, tam jsme se dohodli na 5 %. Mám pocit, že jsme dohodnuti,“ uvítal dohodu s odbory Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO.

Českomoravská konfederace odborových svazů chtěla původně růst tarifů o deset procent pro všechny lidi ve veřejné sféře a zvýšení celkové sumy na platy. Jsou to tři miliardy korun ve srovnání s původním vládním plánem. Kabinet s tím počítá v rozpočtu na příští rok.

Ve veřejném sektoru pracovalo na začátku roku skoro 700 tisíc lidí. Dostávají plat od státu, samospráv a ze zdravotního pojištění. Zdravotnické odbory budou dál jednat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem za hnutí ANO o příplatcích a rozdělení odměn.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme